fbpx

Pozycjonowanie bloga WordPress na długi ogon

Zaczynając pozycjonowanie bloga wordpress zadajemy sobie mnóstwo pytań na temat tego jak sprawić aby nasz blog był pierwszy w rezultatach wyszukiwań. Głównym powodem tego pytania jest często chęć lub potrzeba przyciągania ruchu na bloga.

Dlatego też wiele osób staje do walki wręcz z gigantycznymi blogami kiedy tak naprawdę wystarczy trochę rozsądku i strategicznego podejścia.

Ostatnimi czasy wyłoniło się pełno stron internetowych i blogów które daremnie próbują się pozycjonować na pewnych słowach kluczowych. Sprawia to że konkurencja rośnie. Często jakość wpisów spada na rzecz optymizacji pod SEO.

Pozycjonowanie bloga wordpress na długi ogon SEO

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak pozycjonować bloga wordpress dzięki strategi długiego ogona SEO ?
  • Jak pisać artykuły na wordpress aby polepszyć pozycjonowanie ?
  • Czym jest strategia pozycjonowania Long Tail SEO ?
  • Jak korzystać ze strategii długiego ogona ?

Dlaczego długi ogon SEO jest idealną strategią dla blogerów ?

Lubię opowiadać historie i podawać realne przykłady ponieważ jest to idealna metoda przekazywania wiedzy.

Ten wpis zaczniemy więc od historii 2 blogerów. Obydwaj dopiero zaczynają prowadzić blogi na WordPress. Każdy z nich zdecydował się korzystać z innej metody tworzenia treści w celu pozycjonowania swojego bloga.

Pierwszy bloger za wszelką cenę pragnie aby jego blog był widoczny na kilku głównych słowach kluczowych. Dlatego też ten bloger pisze bardzo długie artykuły które wymagają od niego ponad 1 miesiąca pracy na każdy wpis.

Mimo tego że po 6 miesiącach pisania posiada on świetnie optymizowane pod SEO wpisy to na jego blogu jest zaledwie kilku odwiedzających każdego dnia. Jak to możliwe ?

Powodów może być kilka jednak w tym wpisie nie będziemy ich zgłębiać.

Z tej historii należy zapamiętać że, będąc początkującym blogerem nie należy od razu atakować bardzo konkurencyjnych słów kluczowych. Może się to zakończyć fiaskiem.

Przejdźmy więc do drugiego blogera i do następnej strategi.

Nasz kolejny bloger pisze artykuły które wymagają od niego 4 razy mniej czasu niż w przypadku pierwszego blogera. Sprawia to że może pisać 4 razy więcej wpisów w tym samym przedziale czasowym.

Dajmy na to że pisze 4 artykuły na miesiąc.

Jak strategicznie pisać na wordpress ?

Drugi bloger wie jaki wpływ na pozycjonowanie ma długi ogon SEO dlatego też decyduje się pisać artykuły aby obrać pozycję na złożonych słowach kluczowych.

Ponad to, owy bloger ma mniej pracy przez co nie napotyka syndromu brakującej motywacji.

Nasz drugi bloger zauważa także że jego 4 wpisy przyciągają razem więcej osób dziennie niż pojedynczy wpis jego kolegi.

Może się powoli domyślasz. Spotkała mnie taka sama sytuacja.

Na początku mojego bloga chciałem pozycjonować się na słowach kluczowych które były bardzo konkurencyjne.

Nie odpuszczałem i kiedy zauważyłem że po napisaniu ponad 50 wpisów na moim blogu jest bardzo mało ruchu zdecydowałem że muszę coś zmienić.

Zacząłem więc tworzyć wpisy mające ponad 1000 słów i które miały się pozycjonować na długich słowach kluczowych.

Strategia ta działała i zaledwie po kilku wpisach zauważyłem że ilość odwiedzających na mojej stronie wzrasta.

https://youtu.be/yGe34TV94r8

Jak więc pozycjonować bloga wordpress od zera ?

Przyglądnijmy się z bliska długiemu ogonowi SEO.

Teoria długiego ogona SEO twierdzi że, suma pozyskanego ruchu z wyszukiwań złożonych słów kluczowych nisko konkurencyjnych przerasta sumę ruchu pochodzącego z wyszukiwań mało złożonych lecz bardzo konkurencyjnych słów kluczowych.

Ponad to, wedle tej teorii ponad 80% ruchu na blogach i stronach internetowych pochodzi właśnie ze złożonych słów kluczowych.

Ale jak konkretnie wygląda słowo kluczowe które można wykorzystać w strategi SEO Long Tail ?

Czym jest długi ogon w SEO ?

Pisząc artykuły na bloga wordpress na pewno spotkał Cię koncept słów kluczowych. Inaczej mówiąc słowo kluczowe to fraza wpisywana przez internetów w wyszukiwarce.

Główną ideą długiego ogona jest łączenie ze sobą wielu słów kluczowych które nawiązują do tego samego tematu.

Na podstawie następującego przykładu sytuacja stanie się bardziej jaśniejsza dla Ciebie.

Prostym słowem kluczowym może być “ogrodnictwo”. Nowy bloger który pragnie pozycjonować swojego bloga na tym słowie kluczowym ma małe szanse na znalezienie się w TOP 10 nie mówiąc o TOP 3.

To właśnie tutaj koncept długiego ogona znajduje swoje zastosowanie.

Zamieniając inicjalne słowo kluczowe na “ogrodnictwo dla początkujących” co prawda zawęzi niszę do której trafisz jednak będzie dużo łatwiej pozycjonować wpis na blogu na takim właśnie złożonym słowie kluczowym.

Jak korzystać ze strategii długiego ogona w pozycjonowaniu bloga ?

Strategia długiego ogona polega na łączeniu ze sobą kilku słów kluczowych w twojej tematyce. Należy odpowiednio dobrać miks słów kluczowych nisko i bardzo konkurencyjnych. Aby ułatwić lekturę dodajmy kilka kolorów.

Na niebiesko słowa kluczowe wysoko konkurencyjne a na zielono nisko konkurencyjne.

W efekcie powinniśmy uzyskać takie kompozycje słów kluczowych

Na tym przykładzie widzimy że należy łączyć ze sobą słowa kluczowe które są bardzo często wyszukiwane z tymi których liczba wyszukiwań nie przekracza 100 miesięcznie.

Jak szybko pozycjonować bloga wordpress ?

Zacznijmy od tego że pisząc artykuły nie zwracamy się do wyszukiwarki lecz do ludzi. Ludzie poszukują odpowiedzi na ich pytania i wartości która jest w stanie im pomóc. Tworząc artykuły na wordpress nie należy kierować się tylko i wyłącznie zasadami SEO.

Podczas pisania tylko i wyłącznie w celu poprawy SEO twoje wpis de facto będą przepełnione powtarzającym się słowem kluczowym niestety będą niewartościowe i bezużyteczne dla ludzi w twojej tematyce.

Podczas pozycjonowania bloga należy najpierw skupić się na potrzebach niszy.

Twórz artykuły które zawierają mimum 1000 słów. Po pierwsze taka ilość słów gwarantuje większą ilość merytorycznej treści a po drugie, według pewnego badania statystycznego artykuły które mają więcej niż 2000 słów częściej królują w topowej trójce wyszukiwań.

Artykuły które tworzysz powinny dostarczać sporej ilości merytorycznej wiedzy i przede wszystkim praktyczne metody które pomogą ludziom rozwiązać problemy z którymi się borykają.

Ale co jeżeli za wszelką cenę pragniesz być pierwszym w wyszukiwaniach na wybranym słowie kluczowym ?

Pozycjonowanie bloga wordpress

Widziałem wiele blogów i stron które za wszelką cenę chciały (zdobyć pozycję w google) niestety ich triumf trwał niedługo.

Algorytmy google stają się coraz lepsze i głównym kryterium dla Google podczas pozycjonowania wpisu jest dostarczana wartość. Google uważa że jeżeli internauci spędzają dużo czasu na danej witrynie to dlatego że znajdują w niej poszukiwane informacje.

I powoli dochodzimy do punktu kulminacyjnego tego wpisu.

Jeżeli uda Ci się pozycjonować na mało konkurencyjnych słowach kluczowych dzięki długiemu ogonowi i dobrej jakości treści to działasz na 2 czynniki.

Zwiększasz ilość osób na twoim blogu i czas jaki spędzają na nim.

W efekcie będziesz w stanie walczyć na arenie konkurencyjnych słów kluczowych ponieważ twój blog zdobędzie zaufanie ze strony google i ze strony czytelników.

Podsumowując ten wpis na pewno już wiesz dlaczego lepiej jest pisać długie merytoryczne wpisy niż krótkie przepełnione słowami kluczowymi artykuły.

Przekażę Ci także moją metodę dzięki której zarabiam ponad 3000 złotych na moich blogach na których ruch nie przekracza 200 osób dziennie.

Pisząc artykuły twórz je jakby to były wpisy dla twoich potencjalnych klientów. Największą zmorą blogera jest przyciąganie bezwartościowego ruchu na stronę.

Tak zwanych gapowiczów którzy opuszczą bloga i nigdy nie wracają.

To dlatego kluczowym jest tworzenie treści która dostarcza wartości.Ludzie jej poszukują. Jeżeli znajdą ją to powrócą na twojego bloga i kółko się zamyka.

Znasz już sekret blogów które osiągają sukcesy.