fbpx

W tym wpisie skupimy się na tym jak wybrać nazwę domeny ponieważ tak, url bloga lub strony internetowej ma wpływ na pozycjonowanie. Uwaga jednak, Google bierze pod uwagę ponad 200 różnych kryteriów podczas pozycjonowania stron więc sama optymalizacja nazwy domeny nie wystarczy aby być na górze wyników wyszukiwań.

Mimo wszystko jest to spory plus dla bloga więc zobacz jak wybrać nazwę domeny aby zapewnić sobie dobry start.

Jak wybrać nazwę domeny

Jak wybrać nazwę domeny

Zacznijmy od tego że kapitalnym jest posiadanie własnej nazwy domeny. Oznacza to że nie należy opierać swojej strategi na domenie która posiada dopiskę .wordpress lub .wixsite. Tego typu strony mają problemy z pozycjonowaniem się.

Warto więc zainwestować kilkadziesiąt złotych w zakup własnej nazwy domeny. 

Zanim przejdziemy do słów które będą tworzyć przyszłą nazwę rozjaśnimy kilka innych elementów które mogą mieć wpływ na osiągi w pozycjonowaniu.

Jaka końcówka dla nazwy domeny

Podczas zakupu niektóre nazwy będą już zajęte. Zostanie Ci zapewnie kilka domen z dopiskami .com lub nawet .info.

Ale czy ma to jakiś wpływ na pozycjonowanie ? Patrząc na wyniki ostatnich testów przeprowadzonych przez moich znajomych. Nie. Zatem jeżeli twój blog kieruje się do polskich internautów do możesz zakupić domenę z końcówką .com lub nawet .fr. Dla google taka dopiska nie ma znaczenia, Jedynie internauci mogą być zaskoczeni takim wyborem.

Lecz pamiętaj o tym że to co najbardziej interesuje internautę to treść a nie nazwa strony…

Jaki hosting wybrać

Często podczas zakupu nazwy domeny proponowane są nam hostingi. Tutaj należy zwrócić uwagę na to gdzie położone są serwery firmy oferującej hosting. Warto jest mieć to na uwadze ponieważ położenie serwerów będzie mieć bezpośredni wpływ na szybkość ładowania bloga. A z kolei szybkość wczytywania ma wpływ na pozycjonowanie bloga.

Także gorąco polecam wybrać serwery które sytuują się w tym samym kraju co internauci do których jest skierowany twój blog.

Czy wiek domeny ma wpływ na pozycjonowanie

Tutaj zdania są podzielone. Na rynku można znaleźć domeny z drugiej ręki. Ale czy dodatkowa inwestycja jest warta świeczki ? Teoretycznie Google preferuje nazwy domeny które są starsze ponieważ może mieć wgląd do statystyk danej witryny na podstawie długiego okresu. Sprawia to że zaufanie Google do starszych stron internetowych jest większe, ale… Domeny które nie wykazują żadnej aktywności nie mają dowodów dla Google że mogą być wiarygodne…

Nie ma więc precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie, dlatego też jeżeli masz możliwość wejścia w posiadanie starszej nazwy domeny w przystępnej cenie to zrób to jak najbardziej. W innym wypadku może to nie będzie się po prostu opłacać.

Skoro wiemy już o podstawach wyboru nazwy domeny możemy przejść do wyboru słów które będą ją komponować.

Jak nazwać domenę

Na sam początek należy się zastanowić jaki jest główny cel naszej strony. Czy reprezentuje firmę i opiera się na marce czy może służy jako osobisty blog. Jest to kapitalne pytanie i rozłożymy je na dwie części.

Nazwa domeny dla strony firmowej

Podczas tworzenia strony internetowej dla firmy warto jest nazwać stronę nazwą samej firmy. Dzięki temu konsumenci nie będą wprowadzeni w błąd podczas przeglądania strony. Co więcej zarezerwowanie domeny na nazwę firmy pozwoli Ci uchronić ją przed konkurencją.

Nazwa domeny dla bloga osobistego

Natomiast jeżeli tworzysz bloga osobistego lub stronę to masz większy wybór. Możesz wykorzystać często wyszukiwane słowa kluczowe lub twoje imię i nazwisko do stworzenia nazwy domeny. Nie wybieraj jednak słów kluczowych na opak. Przeczytaj wpis na temat analizy słów kluczowych.

Wykorzystanie słów kluczowych ma wpływ na pozycjonowanie ale niewielki. Zatem podczas tworzenia bloga osobistego lepiej będzie stworzyć unikalną nazwę złożoną z twojego imienia i nazwiska lub łatwej do zapamiętania kombinacji słów jak na przykład “czerwony pomidor” dla bloga ogrodniczego.

Tak oto zbliżamy się powoli do końca tego wpisu. Przeczytaj więcej na temat pozycjonowania blogów.