fbpx

Jak przyspieszyć stronę WordPress ?

W tym artykule opiszę jak przyspieszyć stronę wordpress ?

Jak przyspieszyć stronę wordpress

Prędkość bloga lub strony internetowej ma bezpośredni wpływ na ilość odwiedzającychpozycjonowanie i w końcu na sprzedaż na blogu wordpress.

Jeżeli zależy Ci na przyspieszeniu strony wordpress to ten artykuł jest dla ciebie. Znajdziesz tu 6 skutecznych metod na skrócenie czasu ładowania twojej strony wordpress i artykułów które się na niej znajdują.

Jak przyspieszyć bloga wordpress – wtyczki 

Najłatwiejszą opcją jest zainstalowanie gotowej wtyczki która skróci czas ładowania strony wordpress.

Pierwszą propozycją jest wtyczka WP super Cache. Jest to darmowa wtyczka stworzona dla blogów WordPress która będzie kopiować zawartość strony do pamięci podręcznej przeglądarek osób odwiedzających. Dzięki tej metodzie osoba która powraca na twoją stronę internetową nie będzie zobowiązana do ponownego jej ładowania, co znacznie skróci ogólny czas ładowania.

Drugą propozycją jest wtyczka WP Rocket. Aby opisać funkcjonowanie i zalety tej wtyczki należałoby napisać odrębny artykuł. Krótko mówiąc jest to wtyczka która będzie minimalizować kod strony internetowej. Ładowanie twojej strony może być skrócone o nawet 50% dzięki tej wtyczce. Mimo tego że jej cena wynosi 50 $ za licencję na jedną stronę wordpress to uważam że inwestycja jest opłacalna.

Jak przyspieszyć stronę wordpress – zdjęcia i obrazy 

Zdjęcia i obrazy są często pierwszym powodem powolnego funkcjonowania stron WordPress. Zdjęcia których używasz w twoich artykułach mają duży wpływ na czas ładowania bloga.

Optymizacja obrazków dla strony WordPress – Format

Optymalizację zdjęć należy rozpocząć od samego formatu zdjęcia. Format JPG jest przeznaczony dla zdjęć natomiast format PNG jest przeznaczony dla ilustracji.

Optymizacja obrazków dla strony WordPress – Rozdzielczość

Następnie po wybraniu odpowiedniego formatu dla zdjęcia należy zmniejszyć jego rozdzielczość. Zdjęcia które możesz znaleźć w darmowych bankach jak na przykład freepik są o zbyt dużej rozdzielczości.

Ponadto sama zmiana rozdzielczości w wordpressie nie wystarczy aby zmniejszyć ładowaną rozdzielczość zdjęcia. 

Taka manipulacja spowoduje tylko i wyłącznie to że osoba która trafi na artykuł będzie zmuszona do załadowania zdjęcia o rozdzielczości inicjalnej a rozdzielczość rzeczywista która będzie wyświetlana w artykule będzie taka jaką wybrałeś w ustawieniach WordPress.

Optymizacja obrazków dla strony WordPress – WP Smush

Jeżeli zoptymalizowałeś już obrazy pod względem formatu i rozdzielczości to możesz dodać wtyczkę WP Smush. Ta wtyczka będzie automatycznie kompresować obrazy na twojej stronie i blogu co znacznie przyspieszy czas ładowania.

Jak przyspieszyć stronę wordpress – Java Script

Nie lubię z natury mówić o programowaniu ponieważ sam nie jestem programistą. Niemniej jednak należy wspomnieć o kodzie JS tworząc bloga na WordPressie.

Niektóre aplikacje i widgety między innymi te które proponują wyświetlanie mediów społecznościowych w sidebar bloga korzystają z kodu JavaScript

Skrypt Java polega na tym że sam kod nie znajduje się bezpośrednio na twojej stronie wordpress. Za to jest przechowywany gdzieś indziej. Oznacza to że za każdym razem gdy twoja strona internetowa będzie korzystać z tego kodu to zostanie wysłane zapytanie o kod do innej witryny co spowoduje znaczne wydłużenie czasu jej ładowania.

Dlatego też prowadząc bloga na wordpressie należy unikać javascriptu jak ognia i zastąpić go kodem html. Można dodać że wtyczka WP Rocket efektywnie optymizuje kod JS więc korzystając z wtyczki WP Rocket można korzystać z kodu Java Script.

Jak przyspieszyć stronę wordpressAktualizacje 

Aktualizacje samego WordPressa, motywu i pluginów są kluczowe dla szybkości ładowania strony. Jeżeli twój motyw nie współgra z pluginami które masz zainstalowane to czas ładowania będzie automatycznie wydłużony.

Dlatego też polecam zatrzymać się na chwilę w lekturze tego artykułu. Udaj się natychmiastowo na bloga WordPress w celu zaktualizowania wszystkiego.

Jak przyspieszyć stronę wordpress – hosting

Wybór hostingu jest drugoplanowym aspektem podczas przyspieszania bloga wordpress. Osobiście korzystam z usług firmy OVH i jestem z nich bardzo zadowolony. Usługa ta kosztuje mniej więcej 100 zł rocznie co w porównaniu do zarobków z blogów jest naprawdę minimalną inwestycją.

Wybierając hosting zastanów się przede wszystkim czy firma z którą pragniesz współpracować jest stabilna. Wyobraź sobie sytuację w której firma prowadząca twój hosting upada. Automatycznie tracisz całą pracę wraz z artykułami i produktami jeżeli nie wykonałeś kopii zapasowej.

Ponadto w serwisie OVH masz dostęp do interesujących statystyk które pozwolą Ci lepiej poznać twoich odwiedzających i znaleźć błędy występujące na twoim blogu.

Założ bloga i zarabiaj w 1 godzinę dziennie

Jeśli pragniesz założyć twojego własnego bloga w celu rzucenia pracy, zostania wolnym finansowo i życiu dzięki własnej pasji to w tym darmowym szkoleniu pokażę ci krok po kroku jak możesz to zrobić.