fbpx

Czy wiesz że analiza słów kluczowych jest kapitalna podczas prowadzenia strategi SEO ? Przed rozpoczęciem pozycjonowania bloga, sklepu, pojedynczej strony lub nawet wpisu należy zadać sobie kapitalne pytanie.

Na jakie słowo kluczowe chcę pozycjonować daną treść ? Odpowiedź na to pytanie nie jest ewidentna z racji na to że niektóre słowa kluczowe mogą być zbyt konkurencyjne lub bezwartościowe dla twojej aktywności.

Także więc cały proces pozycjonowania może pójść na marne jeżeli rozpoczniesz od złych słów kluczowych.

Celem tego wpisu jest przekazanie Ci metody na znalezienie i analizę słów kluczowych w dowolnej tematyce.

Jak szukać słów kluczowych ?

Intuicja – pierwszy sposób na szukanie słów kluczowych

Pierwszym sposobem na znalezienie słów kluczowych jest intuicja. Czasami, jeżeli masz choć trochę wiedzy na temat zachowania internatów związanego z twoją dziedziną możesz stworzyć krótką listę słów kluczowych.

Zapisz wszystkie słowa wykorzystywane przez Ciebie i twoich klientów. Będzie to podstawa dla dalszej pracy…

Czasami słowa kluczowe znalezione za pomocą intuicji mogą być całkowicie nietrafne. Kiedy to jako profesjonalista korzystasz na przykład ze słowa browar to zwykły internauta napisze piwo. To dlatego przejdziemy teraz do dodatkowych metod na szukanie słów kluczowych…

Google Sugestie – Drugi sposób na szukanie słów kluczowych

Drugim sposobem na znalezienie słów kluczowych jest korzystanie z dostępnego dla wszystkich narzędzia wbudowanego w wyszukiwarkę Google. Mowa tutaj o Google Sugestiach.

Często podczas wpisywania czegokolwiek w wyszukiwarce Google wyświetla nam propozycje oparte na tym co już wpisaliśmy. Jest to bardzo dobre źródło słów kluczowych ponieważ realnie opiera się na wyszukiwaniach internautów.

Na zdjęciu ekranu poniżej możesz zauważyć na czym to polega…

Google Trends – Trzeci sposób na szukanie słów kluczowych

Trzecim sposobem na znalezienie słów kluczowych dla bloga jest Google Trends. To narzędzie pozwala nam zajrzeć do aktualnych trendów związanych z wyszukiwaniami.

Niemniej jednak, to narzędzie opiera się na krótkich przedziałach czasowych (maksymalnie 365 dni) i nie dostarcza wnikliwych informacji. To dlatego blogerzy ani twórcy stron internetowych nie powinni się na nim opierać.

To rozwiązanie jest bardziej przeznaczone dla osób które publikują treści związane z aktualnościami jak na przykład YouTouberzy lub redaktorzy gazet internetowych.

jak szukać słów kluczowych

Stwórz własną bazę danych słów kluczowych

Podczas poszukiwań znajdziesz sporą ilość słów kluczowych. Oczywistym jest że nie idzie wszystkich ich zapamiętać. To dlatego polecam Ci stworzyć prywatną bazę danych za pomocą Excela lub Google Sheets.

W arkuszu należy stworzyć tabelę która będzie zawierać następujące kolumny – Słowo kluczowe, Ilość wyszukiwań miesięcznych (Google), Ilość rezultatów wyszukiwania Allintitle. Przykład takiej tabeli znajdziesz tuż pod spodem.

Analiza słów kluczowych

Tak stworzona tabela posłuży nam do dalszej analizy

Analiza słów kluczowych

Pora przejść do gwoździa tego wpisu. Na daną chwilę już masz listę słów kluczowych które są wyszukiwane w twojej tematyce. Celem tej części będzie analiza słów kluczowych które już posiadasz i ewentualne uzupełnienie tej listy.

Programy do analizowania słów kluczowych

W internecie możemy znaleźć multum różnych rozwiązań do analizy słów kluczowych, Google Adwords, SEMrush, Ranxplorer, Senuto…. Ale tak naprawdę które z nich są najlepsze i jak z nich korzystać ?

Google Adwords – Program do analizy słów kluczowych

Osobiście korzystam z Google Adwords w celu uzupełnienia mojej podstawowej listy słów kluczowych. Aby skorzystać z tego narzędzia wystarczy udać się na stronę Google Adwords i założyć tam konto.

Czasami strona będzie wymagać od Ciebie uruchomienia kampanii więc polecam wybrać kampanię za kilka złotych, założyć konto i zastopować kampanię natychmiastowo. Wówczas nie zapłacisz nic.

Jak szukać słów kluczowych

Kiedy już znajdziesz się w panelu głównym udaj się do narzędzi i planowania i w końcu do planifikatora słów kluczowych.

Następnie należy wybrać język i kraj. Wybierz język polski i region (Polska)

Jak analizować słowa kluczowe

W końcu wpisz słowo kluczowe lub słowa kluczowe które Cię interesują.

Analiza słów kluczowych

Możemy zauważyć że program dostarcza nam informacji dotyczących wolumenu wyszukiwań danego słowa kluczowego, konkurencji i CPC. Nas będzie interesować tylko wolumen wyszukiwań. Konkurencja i CPC dotyczą tylko i wyłącznie płatnych reklam które nas nie będą interesować w SEO.

Na dole ekranu możemy także zauważyć że proponowane nam są dodatkowe słowa kluczowe. Polecam sortować listę pod względem ilości wyszukiwań i przepisać słowa kluczowe które są dla Ciebie interesujące do prywatnej bazy danych.

Czym kierować się podczas analizy słów kluczowych ?

Na daną chwilę posiadasz już sporą listę słów kluczowych a także wolumen wyszukiwań z nimi związany. Zanim jeszcze podejdziemy do analizy musimy sprawdzić pewien element.

Otóż aby wybadać konkurencję należy udać się do poziomu paska wyszukiwań i wpisać polecenie allintitle: twoje słowo kluczowe.

Na obrazku poniżej znajdziesz przykład. Następnie należy spisać liczbę znalezionych rezultatów. Otóż da nam to informacje co do ilości konkurentów na danym słowie kluczowym.

Jak analizować słowo kluczowe

Możemy teraz podejść do analizy naszych słów kluczowych. Celem tej analizy będzie odpowiedzieć na pytanie, czy warto się na nich pozycjonować.

Zatem potencjał danego słowa kluczowego możemy określić wedle następującego rankingu

  • 0 Wyszukiwań w google – Brak potencjału
  • 10 – 100 Wyszukiwań – Mały potencjał
  • 100 – 1000 Wyszukiwań – Średni potencjał
  • 1000 – 10 000 Wyszukiwań – Duży potencjał

Oczywiście ten ranking możemy modyfikować zależnie od tego czy zwracany się do klientów profesjonalnych których oczywiście jest mniej czy do konsumentów.

Niestety pozycjonowanie na słowach kluczowych z dużym potencjałem nie jest proste i możemy określić tą trudność na podstawie następującego rankingu wedle ilości rezultatów allintitle.

  • Więcej niż 100 000 rezultatów – Spora konkurencja
  • 100 000 – 10 000 rezultatów – Średnia konkurencja
  • 10 000 – 1000 – Mała konkurencja
  • 1000 – 100 – Brak konkurencji

Na podstawie tych rankingów możemy podjąć decyzję na temat tego czy będziemy pracować nad pozycjonowaniem na tych słowach kluczowych czy nie. Należy mieć na uwadze to że czas to pieniądz i zbyt ambitne cele mogą wymagać długich miesięcy do zrealizowania.

Ponad to, czasami podczas wdrażania strategi SEO może okazać się że niektóre słowa kluczowe przyciągają ludzi defacto lecz nie wszyscy mają profil klienta.

To właśnie dlatego czasami lepiej jest zacząć od mniej łatwiejszych słów kluczowych i dopiero z czasem atakować te trudniejsze i bardziej popularne.