fbpx

Zarabianie na blogu

jak zarabiać na blogu

W tym wpisie omówimy zarabianie na blogu od zera. Na sam początek zacznijmy od krótkiej historii z mojego życia wziętej.

Kiedy stworzyłem mojego pierwszego bloga po kilku miesiącach odwiedzało go ponad kilkaset osób dziennie. 

Ludziom podobało się to co robię i wiele osób kontaktowało się ze mną z pytaniami na temat indywidualnej pomocy.

Zacząłem więc szukać sposobu na zmonetyzowanie mojego bloga. I znalazłem. Sposób, który w pierwszym miesiącu przyniósł mi 100 złotych, a po 3 miesiącach już 1500 zł – pasywnie! 

Zarabianie na blogu możemy podzielić na 2 kategorie. Jedna jest dużo bardziej zyskowna niż druga. W każdej kategorii są 2 sposoby na zarabianie na blogu. Natomiast tylko jedna metoda może zapewnić Ci tysiące złotych dochodu pasywnego więc czytaj uważnie.

Sposób 1 – Reklamy Google 

Jak zarabiać na blogu na Google AdSense? 

Wstawianie reklam na bloga jest w rzeczywistości bardzo proste i ogranicza się do wstawienia specjalnego kawałka kodu do kodu twojego bloga.

Oczywiście można skorzystać z gotowych rozwiązań w postaci wtyczek, które zrobią wszystko za Ciebie. Wówczas reklamy będą wyświetlane w miejscach wybranych przez Ciebie na Twoim blogu.

Reklamy mogą być wyświetlane na przykład na bocznym pasku lub jako wyskakujące okna.

Jak to działa?

Bloger, który wyświetla reklamy Google na swoim blogu zarabia pieniądze tylko i wyłącznie kiedy odwiedzający kliknie którąś z reklam.

Ponadto blogerzy nie mają kontroli nad reklamami, które są wyświetlane na ich blogach. To Google dobiera odpowiednie reklamy na podstawie indywidualnej analizy danego użytkownika. 

 • Zarabiasz kiedy ktoś kliknie reklamę.
 • Wybierasz gdzie ją wstawić.

Ile można na tym zarobić? 

Zarobki na reklamach nie są ogromne. Za kliknięcie w reklamę przez odwiedzającego bloger dostaje około jednego centa dolara. Niestety bardzo mało osób klika w reklamy na stronach internetowych.

Tylko i wyłącznie ogromne blogi i ogromne strony mogą cieszyć się satysfakcjonującymi zarobkami z takich reklam.

 • Opłacalne od 5000 odwiedzających dziennie – ok 0,01 – 0,05 centa za click.

Czy warto? 

Z racji tego, że wynagrodzenie za kliknięcie jest dosyć niskie i ogólnie wskaźnik kliknięć jest rzędu zaledwie kilku procent to metoda zarabiania na reklamach jest opłacalna tylko dla bardzo dużych stron internetowych.

Dla blogerów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę i którzy nie posiadają solidnej strony internetowej polecam korzystać z metody, o której mowa była na początku. Omówię ją w dalszej części wpisu.

 • Tylko dla ogromnych stron internetowych.
 • Dla małych blogów bardziej opłacalny będzie sposób, z którego korzystam.

Sposób 2 – Artykuły sponsorowane

Na czym polega artykuł sponsorowany? 

Przejdźmy teraz do drugiej metody jaką jest pisanie artykułów sponsorowanych na na Twoim blogu. Artykuł sponsorowany to wpis, który przygotujesz na temat danego produktu lub na temat innego bloga.

Jeżeli piszesz na temat produktu to możesz stworzyć wpis w postaci recenzji lub Twojej osobistej opinii.

Głównym celem artykułu sponsorowanego będzie zachęcenie odwiedzających do zapoznania się z danym produktem lub innym blogiem.

 • Piszesz artykuł na temat produktu lub innego bloga.

Jak to działa?

W przypadku artykułów sponsorowanych dostajesz pieniądze za opublikowany artykuł. Oczywiście wynagrodzenie jest zależne od popularności Twojego bloga, jakości wpisu i produktu, który opisujesz.

 • Dostajesz pieniądze za opublikowany artykuł. Wynagrodzenie jest zależne od liczby odwiedzających na Twoim blogu i jego renomy.

Ile można na tym zarobić? 

Blogi które mają dużą renomę mogą czerpać na prawdę pokaźne zyski za artykuły sponsorowane. Za napisany artykuł bloger może dostać jednorazowo nawet 500 zł. Chociaż większość propozycji zaczyna się od 100 zł za artykuł.

 • Nawet 500 złotych za artykuł sponsorowany.

Czy warto? 

Zarabianie na artykułach sponsorowanych może być opłacalne. Należy mieć jednak na uwadze kilka ważnych elementów.

Po pierwsze, należy wiedzieć ile czasu dokładnie spędzasz na pisaniu danego artykułu. Następnie należy zachować harmonię między Twoimi osobistymi wpisami i wpisami sponsorowanymi.

Musisz uważać, aby nie sprawiać wrażenia, że Twoja strona internetowa jest jedną wielką reklamą.

Pamiętaj, że ludzie trafiają na Twojego bloga, ponieważ oferujesz wartość, której poszukują. Zaprzestanie dostarczania wartości Twoim czytelnikom może oznaczać klęskę Twojego bloga.

 • Zależy ile zajmie Ci to czasu.

Sposób 3 – Afiliacje

Jak zarabiać na blogu za pomocą afiliacji

Afiliacje polegają na zawieraniu partnerstwa z firmami lub innymi blogerami, którzy już sprzedają swoje produkty w internecie. W Polsce afiliacje są znane pod nazwą programów partnerskich.

 • Promowanie produktów innych blogerów lub firm. 

Jak to działa?

Afiliacje polegają na tym, aby bezpośrednio przekierowywać Twoich odwiedzających do bloga lub strony internetowej Twojego partnera, aby mogli dokonać zakupu.

Link, który dodasz do twoich wpisów lub pod swoimi filmami będzie zabierać specjalny kod śledzenia co pomoże udowodnić, że klient pochodzi z Twojej strony.

Za każdym razem kiedy ktoś kliknie w Twój link sponsorowany i dokona zakupu Ty dostajesz ustaloną w umowie prowizję za zakup.

 • Wstawiasz link promocyjny w artykule lub pod filmem. Zależnie od umowy możesz dostawać pieniądze za kliknięcia lub za zakupy ludzi osób korzystających z Twojego linku.

Ile można na tym zarobić? 

Zarabianie na afiliacji zależy od bardzo wielu czynników. Poczynając od liczby odwiedzających na Twoim blogu aż po jakość produktu i strony sprzedażowej Twojego partnera.

Dla przykładu 100 osób, które kupuje produkt za 100 zł u Twojego partnera podczas gdy dostajesz za to 30% komisji to Twój zarobek będzie wynosić 3000 zł.

Główną zaletą afiliacji jest to, że nie musisz zajmować się obsługą klienta i także nie musisz zajmować się częścią polegającą na sprzedaży Twoich produktów.

Mimo tego należy mieć na uwadze fakt, że to nie Ty kontrolujesz sprzedaż i w każdej chwili twoje dochody z afiliacji mogą się skończyć jeżeli Twój partner zdecyduje się na zmianę warunków umowy.

 • Zależy od wielu czynników. Poczynając od Twoich użytkowników aż po stronę sprzedażową Twojego partnera. 

Czy warto? 

Afiliacje są opłacalne pod warunkiem, że będziesz wybierać dobre produkty partnerów sprawdzone przez Ciebie. Po raz kolejny pamiętaj, że liczy się tu Twoja reputacja.

Zbyt częste rekomendowanie produktów tylko i wyłącznie w celu zwiększania zarobków może bardzo negatywnie odbić się na Twojej reputacji wśród Twoich czytelników.

Ponadto staraj się wybierać produkty, które kosztują więcej niż 50 zł.

 • Należy wybierać dobre produkty. W innym wypadku ryzykujesz Twoją reputację blogera. Opłaca się kiedy cena promowanych produktów jest dosyć wysoka.

Sposób 4 – Sprzedaż kursów i własnych produktów

Pora na najlepszy według mnie sposób zarabiania na blogu. Mianowicie chodzi o zarabianie na kursach online. Prowadzenie własnej działalności jako bloger.

W tym przypadku to Ty kontrolujesz tworzenie produktów, sprzedaż i obsługę klienta.

Masz bezpośredni wpływ na wartość, którą dostarczasz i możesz kontrolować swoje ceny. Według mnie jest to najlepszy sposób na zarabianie na blogu i osiągnięcie wolności finansowej.

Na czym to polega?

Prowadząc bloga na pewno posiadasz wiedzę na jakiś temat. A na pewno wiesz więcej na ten temat niż ponad 90% ludzi na tej ziemi. Sprawia to że możesz tą wiedzę przekazywać osobom, które jej poszukują lub jej potrzebują.

Na podstawie Twojej wiedzy tworzysz kurs online lub ebooka w formacie pdf, informujesz o tym swoich czytelników i już. Potem zarabiasz pasywnie na Twoich produktach nawet kiedy śpisz. 

Ile można na tym zarobić? 

Główną zaletą sprzedawania własnych produktów w internecie jest to, że masz całkowitą wolność dotyczącą ceny Twoich produktów.

Jednakże oczywistym jest, że nie możesz żądać od Twoich potencjalnych klientów wygórowanej ceny za produkt, który nie dostarcza w zamian odpowiedniej wartości.

Możesz przeczytać mój artykuł na temat wartości postrzeganej Twojego bloga, aby zwiększyć wartość Twoich produktów w oczach Twoich odwiedzających.

 • Zależnie od ceny jaką ustalisz za Twój produkt. Dla ebooka może to być od 10 do 100 złotych, a dla kursu od 100 do nawet kilku tysięcy złotych

Główną zaletą jest to, że wszystkie zyski idą do Ciebie. Ty kontrolujesz twoją sprzedaż, ceny, produkty i jesteś niezależny. 

Czy warto? 

Oczywiście! To właśnie dzięki tej metodzie zostałem wolny finansowo i Ty też możesz

Osobiście uważam, że sprzedawanie własnych produktów w internecie jest najbardziej opłacalną metodą zarabiania pieniędzy na blogu, ponieważ przy dobrze prowadzonej działalności Twoje zyski mogą osiągać kilka tysięcy złotych miesięcznie w sposób całkowicie pasywny.

Zbliżamy się powoli do końca. Jeżeli chcesz założyć swojego bloga i na nim zarabiać na życie przeczytaj inne wpisy na moim blogu i koniecznie zapisz się do darmowego kursu, który przygotowałem specjalnie dla Ciebie!

Wystarczy, że klikniesz ten link i podasz twój adres e-mail, a ja wyślę Ci trwające ponad godzinę szkolenie o tym jak zarabiać na blogu.

Dowiesz się jak stworzyć bloga, który zarabia ponad 2000 złotych miesięcznie w sposób całkowicie pasywny. 

Życzę Ci sukcesu finansowego, na który zasługujesz i pozdrawiam – Joachim.