fbpx

Optymalizacja stron www dzięki AB testom

W tym wpisie opowiem Ci czym jest optymalizacja stron www dzięki AB testom. Jeżeli interesujesz się tematyką blogów i stron internetowych to zapewne słyszałeś kiedyś o pojęciu AB testing. Na czym to polega? Do czego to służy? Dziś o tym właśnie porozmawiamy.

optymalizacja strony www dzięki AB testom

Do czego służy AB testing?

Po pierwsze, AB testing służy do tego, aby testować różne propozycje zmian w stronach internetowych, stronach sprzedażowych i  opisach produktów. Wszystko po to, aby zwiększyć główny wskaźnik konwersji.

Przypomnijmy więc – kluczowe konwersje dla biznesu w internecie to odwiedzający-lead, lead-klient. Są to główne konwersje, które przekładają się na obrót pieniężny. Polepszając te konwersje zwiększysz zarobki z Twojej strony internetowej. Pamiętaj jednak, że aby osiągnąć najwyższe zarobki musisz robić różne testy.

Optymalizacja stron www dzięki AB testom

Na przykład: masz stronę sprzedażową, na której promujesz produkt w pewien sposób, ale chciałbyś wiedzieć czy inna metoda promowania tego produktu będzie bardziej skuteczna i wówczas realizujesz AB testing.

Jest wiele wtyczek, które proponują optymalizację stron www przez AB testy w prosty sposób  na WP i na innych CMS-ach, ale nie będziemy się nimi dziś zajmować. Powracając do AB testingu będziesz mieć jedną wersję strony, na którą wyślesz 50% odwiedzających i drugą wersję strony, na którą także wyślesz 50% odwiedzających.

Zdefiniuj cele AB testów

Później należy zdefiniować kluczowe cele danego testu czyli na przykład czego oczekujesz od odwiedzającego, który wchodzi na daną stronę. Czy jest to zakup produktu,czy zapisanie się na listę mailingową czy na przykład tylko i wyłącznie spędzenie powyżej 2 minut na stronie.

Należy zdefiniować ten cel, ponieważ tylko i wyłącznie wtedy Twój test będzie miał sens. Jeżeli testujesz tylko dwie strony, ale nie masz żadnego celu to nie ma to kompletnie żadnego sensu.

Analiza AB testów

Powracając do mojego przykładu strony sprzedażowej załóżmy, że celem dla Ciebie jest to, aby osoba odwiedzająca kliknęła w przycisk „zamów teraz”. Analizujesz więc wtedy obie wersje pod tym kątem.

Możesz zauważyć, że na przykład na pierwszej wersji masz tylko 10% osób, które kliknęły w przycisk „zamów teraz”. Z kolei na drugiej wersji masz 30% osób, które kupiły produkt, czyli kliknęły w przycisk „zamów teraz”. Po wykonaniu takiego testu będziesz wiedzieć, że druga wersja jest dużo bardziej skuteczna.

Optymalizacja strony www dzięki AB testom

Należy tutaj mieć na uwadze to, aby test trwał wystarczająco długo. Ja polecam tutaj testy, które trwają minimum jeden, a maksymalnie 3 miesiące. Nie mogą być zbyt długie, ponieważ potem nie będziesz mieć czasu na wprowadzenie kluczowych zmian. Jednocześnie, kiedy wprowadzasz zmiany na jakąś stronę to miej na uwadze to, aby nie zmieniać wszystkiego.

Musisz wiedzieć co gra kluczową rolę w rezultatach, które otrzymałeś robiąc ten test. Czy jest to, na przykład, kolor przycisku, czy jest to kilka zdań, które napisałeś, czy może jakość Twojego filmu. Musisz wiedzieć co musisz poprawić. Dzięki wykonaniu jednego testu będziesz mógł także poprawić inne strony sprzedażowe. Dlatego tak ważne jest zdefiniowanie tego co powoduje zwiększenie lub zmniejszenie konwersji.

Zacznij sprzedawać swój pierwszy produkt!

Wiesz już na czym polega optymalizacja stron ww dzięki AB testom. Jeżeli więc chcesz zacząć tworzyć i sprzedawać swój pierwszy produkt na blogu lub stronie internetowej kliknij tutaj, a ja pokażę Ci krok po kroku jak możesz sprzedać Twój pierwszy produkt w Internecie i zarabiać na nim pasywnie pieniądze. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów, na które zasługujesz!