fbpx

Jak zacząć pisać bloga na WordPress ?

W tym artykule powiem o tym jak zacząć pisać bloga WordPress, podam ogólny zarys artykułu, opiszę tytuły, teksty, obrazy i pozycjonowanie a także samą publikację artykułów na blogu.

Jak zacząć pisać bloga wordpres

 

W tym artykule dowiesz się:

 • Jak powinien wyglądać ogólny zarys artykułu na bloga
 • Optymalizacja tytułów dla artykułów na bloga
 • W jaki sposób pisać teksty dla bloga WordPress
 • Jak wybierać i optymalizować obrazki dla bloga WordPress
 • Co zrobić aby poprawić pozycjonowanie SEO bloga
 • Jak odpowiednio publikować artykuły na blogu 

Ogólny zarys artykułu dla bloga WordPress

W internecie ludzie szukają konkretnych informacji do których chcą dostać dostęp w krótkim czasie. Chcąc przekonać ludzi do materiału musisz szybko dostarczyć im poszukiwanych informacji.

Dlatego też w internecie korzystamy z reguły odwróconej piramidy, oznacza to że będziesz dawać informacje najbardziej przydatne i zarazem najbardziej konkretne dla danych osób na początku treści, a na końcu artykułu będziesz zmniejszać ważność informacji jednocześnie dodając specjalistyczne informacje i mniej konkretne dane. 

 

Jak optymalizować tytuły dla bloga WordPress

Według statystyk ludzie którzy czytają artykuły w internecie w pierwszej kolejności spoglądają na duże tytuły.  Aby artykuł został przeczytany twoje tytuły muszą być czytelne a także muszą zawierać słowa kluczowe. Jest to rzecz bardzo ważna dla pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. 

Twój artykuł powinien opierać się na pewnym słowie kluczowym.  Upewnij się że w każdym z tytułów twojego artykułu dane słowo kluczowe się znajduje. 

Poza tym postaraj się aby tytuły które piszesz przyciągały uwagę twoich czytelników mogą być śmieszne, ekstrawaganckie lecz co się liczy to to aby były zapamiętywane i aby zawierały słowa kluczowe

 

Pisanie tekstów dla bloga WordPress

Pisanie tekstów dla internetu jest dużo bardziej luźne niż pisanie tekstu dla książki.  Możesz obrać kilka stylów pisania w internecie między innymi istnieją style jak merytoryczny, rekreacyjny lub storytelling. Osobiście na mojej stronie i na blogu staram się wykorzystywać teksty merytoryczne ponieważ przynoszą one największą wartość dla moich czytelników.

Teksty merytoryczne opierają się na badaniach i statystykach więc powinny przekazywać wiedzę naukową, konkretną i przydatną

Z kolei teksty rekreacyjne powinny rozluźniać czytelników i dostarczać im rozrywki. 

Natomiast opowiadanie historii powinno przekonywać ludzi do działania

 

Inne wskazówki do pisania bloga

Podczas pisania tekstów warto mieć na uwadze kilka zasad gramatyki i zasad pozycjonowania w internecie. 

Pisząc tekst dla artykułu upewnij się że słowo kluczowe jest wszechobecne.  Im dłuższy jest twój artykuł tym większa częstotliwość słowa kluczowego powinna być w nim zawarta. 

 

Jak optymalizować obrazki dla bloga WordPress

W rzeczywistości obrazki nie są kluczowym elementem podczas pisania bloga.  Niemniej jednak zadbaj o to aby obrazki były jasne i kolorowe ponieważ przyciąga to uwagę.  Poza tym zadbaj o to aby obrazki nie były zbyt ciężkie dla strony internetowej, oznacza to że nie powinny one przekraczać rozmiaru 150 kb.  

Aby zmniejszyć  wagę obrazka możesz zmniejszyć rozdzielczość lub skorzystać z kompresji, na tej stronie możesz za darmo skompresować obrazy. W rzeczywistości większość czytelników korzysta z telefonu komórkowego lub z komputera a rozdzielczości tych urządzeń nie przekraczają rozmiaru full HD więc publikowanie zdjęć w rozdzielczości 4K nie ma żadnego sensu i niepotrzebnie obciąża stronę internetową. 

Na sam koniec ustaw alt text twojego obrazka wstawiając tam słowo kluczowe. 

 

Pozycjonowanie SEO bloga WordPress

O pozycjonowaniu już rozmawialiśmy w tym artykule ale należy przypomnieć kilka ważnych zasad

Twój artykuł powinien zawierać słowo kluczowe na którym się opierasz i zoptymalizowane obrazki.  Artykuł powinien być także w miarę czytelny aby komfort podczas szukania informacji był na najwyższym poziomie.  Poza tym zadbaj o to aby z twojego artykułu wychodziły linki do innych stron internetowych i do innych stron na twojej stronie lub blogu. 

Zamieść także opis meta twojego artykułu i frazę kluczową. 

W końcu możesz zoptymalizować tytuł który będzie wyświetlany w wyszukiwarkach kiedy osoby będą szukać twój artykuł. 

 

Publikacja artykułu na bloga WordPress

Zwróć uwagę na to że najwięcej czytelników czyta na początku tygodnia, publikuj więc twoje artykuły w poniedziałek lub wtorek ewentualnie we środę i czwartek i promuj na social mediach takich jak Facebook, YouTube i przede wszystkim na twojej mailing liście.

 

Jeżeli chodzi o godziny publikacji to tak naprawdę nie ma głównej zasady ja publikuje artykuły z rana i czasami w godzinach wieczornych.

 

 1. Aby streścić ten artykuł podczas pisania bloga WordPress powinieneś mieć na uwadze ogólny zarys twojego artykułu czyli dawanie najważniejszych informacji na początek i tych najmniej ważnych na koniec.
 2. Pamiętaj o tym że twoi czytelnicy nie mają czasu.  Podczas optymalizacji tytułów nie zapomnij o tym aby frazy były zapamiętywane i aby słowa kluczowe były w nich zawarte.
 3. Podczas pisania tekstów dla artykułu WordPress  wybierz któryś z trzech stylów (merytoryczny, rekreacyjny, storytelling) i miej na uwadze kilka głównych zasad gramatyki.
 4. Wybierz kilka ładnych kolorowych obrazków które przykuwają oko i zoptymalizuj je odpowiednio. Tutaj możesz znaleźć darmowe ilustracje dla bloga.
 5. Zadbaj o to aby twój artykuł był czytelny.
 6. W końcu zajmij się kwestiami pozycjonowania, opublikuj artykuł na blogu i na social mediach na początku tygodnia w godzinach porannych lub wieczornych.