Zaznacz stronę

Jak zarabiać na blogu – 5 wskazówek

Jak zarabiać na blogu - 5 wskazówek

Chcesz stworzyć bloga, ponieważ zapewne interesuje Cię jakaś tematyka, która pewnie jest też Twoją pasją. Bardzo możliwe, że uważasz, że blogowanie jest pasjonującą aktywnością. Musisz jednak wiedzieć, że pisanie bloga może stanowić aktywność, która przynosi pieniądze. Takie rozpoczęcie przygody z blogiem może pomóc Ci złączyć końce miesiąca lub stanowić dosyć pokaźny dodatkowy dochód. Przyjmijmy, że masz już pomysł na Twojego bloga i na to co chcesz z nim zrobić. W tym artykule poznasz 5 wskazówek, które pokażą Ci jak zarabiać na blogu i zwiększą Twoje dochody.

 

Szukanie pomysłu na dochodowego bloga

Początkowe wybranie tematyki, o której będziesz się wypowiadać na Twoim blogu jest kluczowym elementem podczas tworzenia dochodowego bloga. Szczególnie jeżeli głównym celem Twojej strony jest zarobek. Ten wybór będzie miał bezpośredni wpływ na Twój przyszły sukces lub porażkę.

Odpowiednia tematyka dla bloga powinna Cię pasjonować i być dla Ciebie źródłem motywacji i inspiracji. Jednak przede wszystkim, jeżeli decydujesz się wypowiadać na jakiś temat to musisz być w nim ekspertem.

Jeżeli wybierzesz temat który Cię nie inspiruje, lub w którym nie masz wystarczająco dużo wiedzy to istnieje duże ryzyko na to, że po kilku miesiącach nie będziesz wiedzieć o czym pisać. Wielkim marnotrawstwem byłoby zatrzymanie całego procesu przez brak pomysłów jeszcze przed uzyskaniem jakiegokolwiek dochodu.

Ponadto odwiedzający, którzy będą trafiać na Twojego bloga bardzo szybko odczują brak Twojej ekspertyzy. Przez to będziesz tracić odwiedzających. Dodatkowo, jeżeli nie będziesz posiadać odwiedzających, to nie będziesz w stanie zarabiać na blogu. Zobaczysz, że jeżeli podejmiesz się złych działań to skończysz jak cała reszta blogerów, która zmienia tematykę każdego roku bez zarobienia ani jednego grosza. Jak więc zarabiać na blogu? Poniżej 5 praktycznych wskazówek.

 

Tematyka, która odpowiada na potrzebę

Tematyka, którą wybierzesz jako główny temat Twojego bloga powinna być połączona z realną potrzebą ludzi. Najbardziej dochodowe blogi to te, na których ludzie znajdują odpowiedzi na głęboko zakorzenione problemy. Aby wiedzieć czy dana tematyka ma dużą wartość popatrz ilu osób dotyczy. Zastanów się też czy wokół tej tematyki jest dużo reklam produktów i serwisów.

Na przykład, zdrowie obejmuje każdego człowieka na ziemi. Możesz także zauważyć, że wokół zdrowia istnieje pełno firm, które reklamują swoje produkty. Ponadto doktorzy dostają bardzo wysokie pensje za oferowanie swojej wiedzy w zakresie medycyny.

 

Jak wybrać motyw bloga

Stworzenie bloga to jedno, zarabianie na nim to całkiem inna sprawa. Aby twoje działania mogły przynosić owoce musisz zwrócić uwagę na wygląd Twojej strony. Wygląd jest prawie równie ważny co sama treść, ponieważ jest odpowiedzialny za pierwsze wrażenie odwiedzających. Oczywistym jest, że kiedy trafiasz na stronę internetową to najpierw widzisz design, a potem zaczynasz czytać tekst. Czasami kiedy trafiam na źle wyglądającą stronę internetową to nawet nie wczytuje się jej treści.

Mówiąc o designie mam na myśli kolory, obrazy, formy logo czy style czcionek. Design Twojej strony powinien być unikalny i powinien śledzić linię kierunkową. Oznacza to, że każda Twoja strona powinna przypominać główny model.

Dochodowy blog powinien być przejrzysty i profesjonalny. Nie powinieneś inwestować w te najtańsze motywy, ponieważ możesz być zawiedziony rezultatem końcowym. Nie oznacza to jednak, że tanie motywy są złe. Wybierz więc motyw, który spełnia dwa powyższe wymagania: przejrzystość i profesjonalizm.

 

Pozycjonowanie dochodowego bloga

Chcąc zarabiać na blogu musisz zająć się jego pozycjonowaniem. Jak mówiłem wcześniej, jeżeli na Twojego bloga nie będą trafiać odwiedzający, to nie będziesz w stanie zarabiać na nim pieniędzy. Pozycjonowanie bloga to dosyć trudna sprawa. Zajmuje ona dużo czasu i wymaga odpowiednich technik. Jeżeli chodzi o moją pierwszą stronę internetową to musiałem poświęcić kilka miesięcy zanim dostałem się na pierwsze miejsce wyszukiwania mojego głównego słowa kluczowego.

Aby dobrze wypozycjonować swojego bloga masz dwa wyjścia: możesz zatrudnić specjalną agencję lub freelancera, który jest ekspertem w pozycjonowaniu SEO lub zająć się tym sam. Takie usługi u profesjonalistów sporo kosztują, za to drugie wyjście jest darmowe. Niemniej jednak zajmie Ci sporo czasu i będzie wymagać od Ciebie dodatkowej nauki.

Podczas pozycjonowania twojego bloga pamiętaj o tym, aby publikować artykuły regularnie, przynajmniej 2 razy na tydzień. Dodatkowo, każdy artykuł musi mieć minimum 300 słów. Jeżeli Twój blog znajduje się na WordPressie to Zainstaluj wtyczkę Yoast SEO. Pomoże Ci ona samodzielnie zoptymalizować strony i wpisy pod SEO.

Więcej o wpływie treści na pozycjonowanie przeczytasz tutaj.

Innym sposobem na poprawę pozycjonowania Twojego bloga jest optymalizacja linków. Możesz załączyć w Twoją treść linki, które będą prowadzić do innych artykułów lub do innych stron internetowych. Pamiętaj także o tym, aby prosić innych blogerów lub inne strony internetowe, aby zamieszczały linki do Twojej strony.

 

Zarabiaj jeszcze więcej na blogu

Istnieje wiele technik, dzięki którym będziesz w stanie zarabiać na blogu. Moją ulubioną techniką jest tworzenie własnych produktów. Wiele blogerów nie zdaje sobie sprawy z tego, że sprzedając swoje własne produkty można zarabiać solidne pieniądze. Możesz sprzedawać produkty jak ubrania, buty, e-booki lub kursy wideo, a także programy czy wtyczki.

Ponadto, możesz zająć się także afiliacją. Afiliacja polega na tym, aby promować produkty innych blogerów załączając linki, które będą prowadzić do ich stron sprzedażowych. Kiedy Twoi odwiedzający klikną Twój link i kupią produkt u Twojego partnera dostaniesz od tego prowizję rzędu 30 lub 40%.

Na koniec, możesz zarabiać na Twoim blogu dzięki artykułom sponsorowanym. Artykuły sponsorowane polegają na tym, że kiedy będziesz je pisać i publikować na twoim blogu to twój partner będzie wypłacał Ci pieniądze. Wynagrodzenie za artykuły sponsorowane zależy od popularności Twojego bloga. Jeżeli Twój blog przyciąga codziennie 150 wizyt to możesz oczekiwać zarobku rzędu 400 zł za artykuł.

 

Budowanie listy mailingowej: sprzedawaj dzięki automatycznym procesom

Zarabianie na blogu jest możliwe i w miarę proste. Jedynym kryterium jest budowanie solidnej listy mailingowej, która zawiera adresy e-mail osób zainteresowanych tym co oferujesz. Możesz posiadać najlepszy produkt na tej ziemi, jednakże jeżeli nie masz komu go sprzedać to nie zarobisz ani grosza. Więc Twoja lista kontaktowa pomoże Ci zarabiać pieniądze na Twoim blogu.

Jednym ze sposobów budowania swojej własnej listy mailingowej jest stworzenie newslettera i autorespondera, gdzie Twoi odwiedzający będą mogli się zapisać. Proponowanie newslettera daje Ci także możliwość pozostania w kontakcie z Twoimi odwiedzającymi. Ponadto dzięki liście mailingowej i autoresponderowi będziesz w stanie tworzyć automatyczne procesy, które będą polegać na zaprogramowanym, automatycznym wysyłaniu adresów e-mail do Twojej bazy maili.

Jeśli doczytałeś artykuł do tego miejsca Twoim celem na pewno jest zarabianie na blogu i wyciąganie z tego pokaźnych dochodów. Może Ci się to wydawać nieosiągalne, jednakże wiedz, że zarabianie 2000 zł miesięcznie w sposób całkowicie pasywny na Twoim blogu nie tylko jest możliwe, ale nawet dosyć proste do osiągnięcia. Wystarczy śledzić różne metody i wybrać te odpowiednie dla siebie. Jeśli więc zastosujesz się do moich 5 wskazówek jak zarabiać na blogu, na pewno uda Ci się to osiągnąć!

Obrazek z początku artykułu pochodzi z freepik.com – autor jcomp