Zaznacz stronę

Napisałeś ebooka i teraz zastanawiasz się jak go sprzedać ? W tym artykule wyjaśnię Ci jak sprzedać ebooka i czy warto korzystać z usług wydawnictwa podczas publikacji książki. Nie napisałeś jeszcze ebooka ? Dowiedz się jak napisać ebooka.

Oprócz tego znajdziesz tutaj odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak i za ile sprzedać ebooka ?
  • Dlaczego warto sprzedać ebooka ?
  • Dlaczego usługi wydawnictwa są nieopłacalne podczas publikacji ebooka ?
  • Jak samodzielnie wydać i sprzedać ebooka ?
Jak sprzedać ebooka

Jak i za ile sprzedać ebooka

Jestem autorem 2 e-booków pod tytułami „jak zostać sportowcem” i „odżywianie piłkarzy”. Podczas pisania jednego z nich skorzystałem z usług wydawnictwa. Drugiego wydałem sam. Dziś przekażę Ci wnioski z mojego doświadczenia, ale zanim do tego przejdziemy warto się zastanowić za ile sprzedać e-booka.

Ludzie nie są w stanie zapłacić dużych pieniędzy za rzeczy niematerialne. Kupując ebooka szukają wygody i oszczędności. Osobiście nie lubię czytać e-booków, ponieważ po prostu wolę papierowe książki. Uważam, że komfort czytania jest dużo większy, lecz jest to jedynie kwestia gustu.

Przyjmując, że standardowa papierowa książka sprzedaje się za mniej więcej 50 złotych — zależnie od jej treści cena może być większa lub mniejsza. Elektroniczna wersja nie powinna przekraczać 60% wartości danej papierowej książki.

W moim przypadku ebooki które sprzedaję można zakupić za 30 lub 40 złotych. Im bardziej treści ebooka jest wyspecjalizowana i trudno dostępna, tym bardziej cena idzie w górę.

Myślę, że maksymalną ceną za e-booka jest 40 złotych. Z kolei optymalna cena jest w przedziale od 5 do 20 złotych. Jeżeli twój ebook ma służyć jedynie zarabianiu pieniędzy to jego cena musi być w parze z jak największą sprzedażą. Jednakże, kiedy twój ebook ma pomóc w poznaniu twojej treści to cena staje się drugorzędnym aspektem.

Omówiliśmy kwestię ceny za jaką można sprzedać ebooka. Przejdźmy teraz do metod dzięki którym możesz sprzedać twoją książkę.

W jaki sposób sprzedać ebooka

Istnieje kilka metod za pomocą których możesz sprzedać ebooka. Omówimy dziś kilka z nich.

Sprzedaż ebooka za pomocą wydawnictwa

W przypadku mojego pierwszego ebooka skorzystałem z usług wydawnictwa którego cytować nie będę. Czym tak naprawdę zajmuje się wydawnictwo podczas publikacji książki ?

Korekta językowa

Kiedy przekażesz książkę w ręce wydawnictwa, jeden z redaktorów dokona korekty językowej. Niektóre zdania mogą zostać zmienione. Niektóre słowa zostaną zastąpione synonimami.

Każde zmiany zostaną Ci zaprezentowane. Masz wybór, możesz zachować inicjalną wersję tekstu lub zaakceptować wprowadzone zmiany. Ważne jest aby sens treści nie został drastycznie zmieniony i aby przekaz twojej książki się nie zmienił.

Okładka książki

Wydawnictwo zaproponuje Ci także kilka projektów na okładkę twojego ebooka. Warto wiedzieć, że projekt graficzny jest przygotowywany tylko dla przedniej okładki, ponieważ w przypadku e-booków nie ma sensu tworzenie ostatniej strony.

Umowy ze sprzedawcami

Jak do tej pory wszystko ładnie wygląda. Sprawy się komplikują dla Ciebie podczas sprzedaży twojej książki. Wydawnictwo zaproponuje Ci korzystanie z partnerskiej sieci sprzedażowej. Dzięki temu twoja książka może znaleźć się na stronach internetowych największych sklepów. Mojego ebooka możesz zakupić na allegro lub nawet w empiku.

Promocja książki

Wydawnictwo zajmie się także reklamą twojej książki. W moim przypadku zaproponowano mi kilka ofert promocji mojej książki za dodatkową opłatą.  Nie chciałem jednak wkładać więcej pieniędzy do publikacji mojej książki więc nie skorzystałem z dodatkowej promocji. 

Mimo wszystko w standardowym pakiecie zostało opublikowane trzy artykuły na różnych stronach internetowych na temat mojego ebooka. Za dodatkową opłatą wydawnictwo może także ruszyć swoją sieć partnerską aby zwiększyć zasięg publikacji twojego ebooka. 

Więc jeżeli masz możliwość  włożenia dodatkowych pieniędzy do publikacji twojej książki to to zrób. 

Ile zarabiasz przy współpracy z wydawnictwem

Jak wydać i sprzedać ebooka

Zależnie od wkładu pieniężnego twoje zyski mogą być większe lub mniejsze. W moim przypadku pokryłem wszystkie koszta wydania ebooka. Razem około 900 złotych. Dzięki temu jestem jedynym właścicielem praw autorskich mojego ebooka.

Jeżeli nie masz środków to możecie pokryć koszta pół na pół z wydawnictwem lub nawet wydawnictwo może wszystko opłacić samodzielnie. Oczywiście odbije się to na twoich zyskach ze sprzedaży ebooka.

Abyś zrozumiał dobrze sytuację, w moim przypadku, czyli kiedy posiadasz pełne prawa wygląda to następująco. Przyjmijmy dla uproszczenia, że książka jest sprzedawana za 100 złotych. Siec sklepów pobierze 50% wartości książki. Reszta zostanie przekazana wydawnictwu. Czyli wydawnictwo dostaje 50 złotych.

Następnie zależnie od twojego kontraktu z wydawnictwem możesz dostać mniej lub więcej z tych 50 złotych. Ja dostaję 80%, ponieważ opłaciłem wydanie ebooka z mojej kieszeni. Czyli do mojej kieszeni trafia 40 złotych.

Jeżeli na przykład wydawnictwo opłaciło ebooka całkowicie to dostaniesz około 20% z 50 złotych. Czyli kiedy ktoś kupi twoją książkę za 100 złotych ty dostaniesz 10 złotych. Jak widać zyski nie są ogromne.

Dlaczego warto korzystać z wydawnictwa

Wydawnictwo posiada sieć partnerów dzięki którym twój ebook może szybko zostać rozpoznawany w internecie. Niestety twoje zyski nie będą ogromne. Warto skorzystać z usług wydawnictwa, kiedy jesteś początkującym autorem i nie zależy Ci koniecznie na zarobku.

Sprzedaż ebooka dla zysku

Porozmawiamy teraz o metodzie sprzedaży ebooka dla czystego zysku. Główny problem podczas korzystania z usług wydawnictwa to liczni pośrednicy którzy powoli zabierają Ci procenty z twoich zysków.

Dlatego też tych pośredników trzeba się pozbyć. Możesz zdecydować się na samodzielne wydanie ebooka. W tym przypadku wszystkie powyżej omówione czynności związane z edycją wykonasz sam.

Jak samodzielnie wydać i sprzedać ebooka

Kiedy ukończysz pisanie twojej elektronicznej książki poproś kogoś o jej przeczytanie. Taka pierwsza lektura pozwoli wyłapać proste błędy językowe i literówki. Niech twoja książka zostanie przeczytana przez kilka osób z rodziny i przyjaciół. Będziesz mieć wtedy pierwszą opinię czytelników.

Następnie wykonaj projekt graficzny dla okładki. Do tego możesz skorzystać z różnych programów internetowych lub Photoshopa.

Jak samodzielnie sprzedać ebooka

Kiedy twój ebook będzie gotowy zareklamuj go na różnych stronach internetowych. Na grupach Facebooka itp…

Możesz sprzedawać ebooka na twojej stronie internetowej dzięki czemu wszystkie zyski ze sprzedaży trafią do twojej kieszeni.

Stwórz i sprzedaj twojego ebooka już dziś

Jeżeli potrzebujesz jeszcze więcej informacji na temat pisania i sprzedaży ebooka to stworzyłem specjalne szkolenie dzięki któremu będziesz w stanie napisać i sprzedać ebooka w tydzień.

Przekażę Ci niezbędne metody sprzedaży i skuteczne pomysły na treść twojej książki. Dowiesz się także jak szybko napisać pierwszego ebooka. Zaprezentuję Ci także techniczne rozwiązania dzięki którym sprzedasz twojego ebooka.

Kliknij tutaj aby stworzyć i sprzedać twojego ebooka.

Kiedy zostaniesz autorem twoja książka zwróci się bardzo szybko i zaczniesz dostawać dochody całkowicie pasywne.

Pozdrawiam Joachim