fbpx

W tym wpisie omówimy sobie zarabianie na kryptowalutach. Powiem Ci jak założyć konto na giełdzie kryptowalut, jak wpłacić na nią pieniądze, jak kupić kryptowaluty aby uniknąć wysokich prowizji i jak handlować kryptowalutami aby rzeczywiście zarabiać pieniądze.

Powiem Ci na co należy uważać podczas handlu kryptowalutami, ponieważ w tej dziedzinie bardzo łatwo stracić swoje ciężko zarobione pieniądze…

Krok 1 – Jak założyć konto na giełdzie kryptowalut

Zarabianie na kryptowalutach zaczyna się od ich kupna. Kupowanie kryptowalut odbywa się na giełdach kryptowalut. Aktualnie istnieje naprawdę duża ilość różnych giełd. Jednakże jest kilka elementów na które należy zwracać uwagę podczas zakładania konta na jakiejś z nich. 

Przede wszystkim wybór giełdy zależy od kraju w którym aktualnie się znajdujesz ze względu na to że niektóre giełdy są zabronione w niektórych krajach. 

Następnym kryterium podczas wyboru giełdy, jest waluta którą się posługujesz ponieważ niektóre giełdy kryptowaluty nie pozwalają na dokonywanie transakcji za pomocą złotówek co niestety wymaga od Ciebie ówczesnej konwersji złotówek na dolary lub euro. 

Co więcej wiele razy zdarzało się że giełdy kryptowalut zostały zaatakowane przez hakerów i środki które na nich się znajdowały zostały utracone. Dlatego też należy przeanalizować dokładnie bezpieczeństwo giełdy. 

Kolejnym elementem na który należy zwracać uwagę to ilość użytkowników. 

Im więcej użytkowników jest na jakiejś giełdzie tym większa będzie płynność rynków. Jeżeli na dowolnym rynku nie ma wystarczającej ilości zleceń to czasami może zdarzyć się tak że twoje zlecenie nie zostanie dokonane i możesz stracić pieniądze sprzedając kryptowalutę za cenę za którą nie chciałeś jej sprzedawać. 

Inny element który należy mieć na uwadze to weryfikacja KYC. Po angielsku Know Your Customer jest ona związana z prawem które wymaga od giełdy kryptowalutowych weryfikacji danych osobistych ich klientów. Jest to w pewnym  w sensie zabezpieczenie dla klientów ponieważ jeżeli jakaś firma nie przestrzega prawa to jest zagrożona zamknięciem ze względów prawnych.

Osobiście przeanalizowałem bardzo dużą ilość giełd kryptowalut i zdecydowanie najlepszą z nich jest giełda Binance. 

Przejdziemy teraz do zakładania na niej konta.

Jak założyć konto na Binance ?

Krok 1 – Udaj się na stronę giełdy Binance. Kliknij w przycisk zarejestruj się.

Jak zarabiać na kryptowalutach ?

Krok 2 – Podaj adres mail i ustal hasło.

Zarabiania na kryptowalutach

Krok 3 – Prześlij odpowiednie dokumenty. Dowód tożsamości, dowód zamieszkania…

Gotowe twoje konto zostało założone. Pozostaje tylko przeczekać okres weryfikacji twojego konta i możesz zakupić pierwsze kryptowaluty.

Krok 2 – Jak kupić kryptowaluty ?

Przyjmijmy że posiadasz już konto na giełdzie binance. Przejdziemy teraz do zakupu twoich pierwszych kryptowalut. W pierwszej kolejności należy kupić Etherum lub Bitcoiny ponieważ to dzięki tym 2 podstawowym kryptowalutom możesz wejść w posiadanie wszystkich innych mniej znanych tokenów.

Krok 1 – Zaloguj się na swoje konto Binance. I przejdź do zakładki kup kryptowaluty.

Krok 2 – Wpisz kwotę zakupu.

Jak zarabiać na kryptowalutach

Krok 3 – Wybierz metodę płatności

Zarabianie na kryptowalutach

Można zauważyć że prowizje pobierane za płatności kartą są dosyć spore. Można to ominąć kupując kryptowaluty za pomocą giełdy Bitbay wykonując przelew bankowy. Kiedy będziesz już w posiadaniu twoich pierwszych kryptowalut możesz je przelać na konto Binance.

Krok 3 – Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty ?

Wiele początkujących inwestorów kryptowalutowych popełnia błąd pozostawiając swoje środki na giełdach. Jak już mówiłem na początku wiele giełd padło ofiarami ataków hakerów co spowodowało że środki które na nich się znajdowały zostały skradzione. J

Jeżeli wpłacasz swoje pieniądze na giełdę to powinieneś zadbać o ich bezpieczeństwo ponieważ świat kryptowalut nie jest jeszcze objęty wielką ilością praw które chroniłaby Cię w przypadku strat.

Dlatego też jako indywidualny inwestor jesteś zobowiązany do zabezpieczenia swoich inwestycji.

Przedstawię Ci teraz 3 najbardziej znane sposoby na zabezpieczenie swoich kryptowalut.

Pierwszy sposób to portfel internetowy, drugi sposób to portfel papierowy i trzeci sposób to tak zwany hardware wallet.

Internetowy portfel kryptowalut – MetaMask

Główną zaletą korzystania z tego typu rozwiązań jest wygoda i łatwość użytkowania. Portfel internetowy to nic innego jak aplikacja internetowa która będzie przechowywać pary kluczy publicznych i prywatnych powiązanych z twoimi środkami. Bezpieczeństwo takich portfeli jest zapewnione dzięki blockchain.

Zobacz teraz jak założyć portfel na MetaMask korzystając z Google Chrome

Krok 1 – Udaj się na stronę MetaMask

Zarabianie na bitcoin

Kliknij download I śledź dalsze instrukcje. MetaMask funkcjonuje jako wtyczka do Google Chrome lub aplikacja na Android lub IOS.

Papierowy portfel bitcoin

Nazwa mówi sama za siebie. To nic innego jak para kluczy i ewentualnie QR KOD zapisane na kartce papieru.

Główną zaletą jest bardzo niski koszt tego rozwiązania i jego bezpieczeństwo (pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad).

Z papierowym portfelem wiąże się jednak kilka niebezpieczeństw.

  1. Paper wallet może zostać uszkodzony lub zgubiony
  2. Drukowanie papierowego portfela zwiększa ryzyko utraty tokenów.
  3. Możliwość odczytania informacji poufnych przez każdą osobę.

Założenie i zabezpieczenie papierowego portfela nie jest łatwe dlatego przygotowałem specjalny poradnik na ten temat.

BARDZO WAŻNE — Można wysłać z tego portfela pieniądze tylko raz i w całości, ponieważ jego użycie wiąże się ze wpisaniem klucza prywatnego w dowolnym miejscu w sieci.

Sprzętowy portfel kryptowalut

Ostatnim i wedle mnie najlepszym sposobem na zabezpieczenie swoich kryptowalut jest korzystanie z portfela sprzętowego.

Specjalne klucze dla kryptowalut zostały stworzone do przechowywania twoich tokenów w bezpiecznymmiejscu. 

Hardware wallet prezentuje główną zaletę jaką jest mieszanie cold i hot wallet.

Oznacza to, że za pomocą tego typu rozwiązań zachowujemy w bezpieczeństwie nasze klucze prywatne w partycji dysku która nie jest połączona z siecią.

Co więcej, dzięki drugiej partycji jesteśmy w stanie wysyłać kryptowaluty do portfela na telefonie za pomocą Bluetooth. 

Możemy także wysyłać kryptowaluty na dowolny adres publiczny. 

Jest to świetne rozwiązanie na przechowywanie kryptowalut które staje się obowiązkowe dla inwestycji powyżej 1000 złotych.

Jest jednak pewien haczyk, to rozwiązanie jest dosyć kosztowne dla początkujących, ponieważ najtańsze, warte uwagi portfele kosztują przynajmniej 200 złotych.

Możesz je zakupić tutaj

– Ledger Nano S (od 49 dolarów) idealny na początek

– Trezor Model T — Możliwość przechowywania ponad 1 000 różnych tokenów.

Zobacz także wpis na temat tego jaki portfel dla kryptowalut wybrać ?

Krok 4 – Jak handlować kryptowalutami

Handel kryptowalutą polega na tym aby kupować tanio i sprzedawać drogo. W zasadzie działa to tak samo na wszystkich rynkach finansowych i jest bardzo proste do zrozumienia lecz dużo trudniejsze do wykonania. 

Dlatego też postaram się teraz przybliżyć Ci różne sposoby na handlowanie kryptowalutami i strategie dzięki których będziesz w stanie zarabiać pieniądze. 

Powiemy sobie także o tym na co należy uważać i czego należy się wystrzegać inwestując w kryptowaluty.

Zacznijmy od pierwszej rzeczy na którą zdecydowanie należy uważać. Są to programy inwestycyjne inaczej mówiąc HYIP-y które oferują wysoki zwrot z inwestycji w krótkim okresie czasowym. 

Kiedy rozpoczynałem moją historię z kryptowalutami to niestety nadziałem się na taki program inwestycyjny i straciłem po kilku miesiącach moje pieniądze dlatego też, z całego serca nie polecam Ci wkładać pieniędzy w takie programy ponieważ ryzyko oszustwa jest zbyt wysokie.

Pamiętaj że główną zasadą zarabiania pieniędzy i inwestowania jest –  unikanie zbędnych strat.

Pamiętaj także że jeżeli byłaby możliwość zarabiania ogromnych pieniędzy  w sposób całkowicie bezpieczny to fundusze inwestycyjne już by się za to wzięły. 

Generalnie na rynkach kryptowalut jest kilka możliwości zarabiania pieniędzy które zaliczają się do różnych strategii inwestowania.

Możesz znaleźć tam produkty finansowe typu margin i futures lub możesz kupować kryptowaluty na własne konto.

Handlowanie za pomocą produktów finansowych margin i futures należy do strategii krótkoterminowej i jest zaliczane do aktywności trading. 

Natomiast kupowanie kryptowalut na własne konto jest mniej ryzykowne (pod warunkiem uważnego inwestowania) ale zalicza się do strategii długoterminowej. 

Opowiem Ci teraz na czym polegają te dwie strategie handlowania kryptowalutami.

Krok 5 – Zarabianie na kryptowalutach – Strategie inwestowania

Zacznijmy od tego jaką strategię należy wybrać.  Otóż kryptowaluty są emitowane przez zespoły lub osoby anonimowe które w zasadzie działają jako firmy. Już tłumaczę…

Niektóre z tych zespołów proponują jakąś usługę która przynosi wartość dla ludzi. 

Przytoczmy tutaj przykład bitcoina który został stworzony po to aby stanowić sposób płatności dla ludzi. 

Więc Bitcoin sam w sobie jest firmą. 

I jak to dzieje się na przykład na giełdzie akcji jeżeli jakaś firma ma solidne fundamenty to inwestorzy wkładają w nią pieniądze. 

Będziemy mówić tutaj o analizie fundamentalnej która ma określić jakość firmy lub kryptowaluty która proponuje swoje usługi na rynku.

Strategia długoterminowa

Analizę fundamentalną kryptowaluty należy rozpocząć od zapytania: co ta kryptowaluta wprowadza wartościowego na rynek, Czy pomaga rozwiązać jakiś problem i czy może być potencjalnie użytkowana przez miliony osób ?

Wówczas analizując w taki sposób kryptowalutę zakupisz ją i będziesz trzymać przez najbliższe lata aż do momentu w którym przejdzie do użytku zgodnego z celem do jakiego została przeznaczona.

Podam tutaj przykład aby wszystko było łatwo zrozumiałe. Bitcoin został wynaleziony do tego aby służyć jako sposób płatności, aktualnie nie jest on międzynarodowym sposobem płatności. Mimo tego jego wartość jest bardzo wysoka.

Gdyby doszło do dnia w którym Bitcoin stałby się ogólnoświatowym sposobem płatności to jego wartość eksplodowałaby.

Także więc strategia długoterminowa inwestowania w kryptowaluty ogranicza się do kupienia obiecujących kryptowalut związanych z dobrze działającymi firmami i odpowiednie zabezpieczenie ich w portfelach które widzieliśmy przed chwilą.

Zaletami tej metody jest to że nie wymaga ona dużo czasu wystarczy od czasu do czasu poinformować się na temat projektów które zainwestowałeś i śledzić raz na tydzień kursy kryptowalut aby nie przegapić ewentualnej okazji dla zakupienia dodatkowych tokenów lub sprzedaży z zyskiem.

 Zalecam także aby nie inwestować w projekty których się nie rozumie.

A oto kilka kroków które wykonuje podczas analizy fundamentalnej kryptowaluty:

Jak zarabiać na bitcoin

Jest to zaledwie kilka z 60 pytań które zadaję sobie podczas analizowania każdej kryptowaluty.

Aktywna strategia zarabiania na kryptowalutach

Drugim sposobem aby zarabiać na kryptowalutach jest handel krótkoterminowy z użyciem dźwigni. Ta metoda polega na analizie technicznej wykresów aktywów. Po analizie należy obrać pozycję “wykonać zakład” stawiając na to że kurs będzie rósł lub malał. 

Jest to metoda która wymaga dużej ilości czasu i aktywnie spędzonego czasu na analizie wykresów. Co więcej ten sposób wymaga sporej dyscypliny i kompletnego braku emocji. Wiele ludzi przegrywa swoje pieniądze w tego typu inwestycjach ponieważ poddają się swoim emocjom i podejmują złe decyzje.

Za pomocą produktów jak Marcin i futures możesz dokonywać zleceń z wykorzystaniem dźwigni. Oznacza to że możesz handlować większą ilością pieniędzy niż ta którą posiadasz na swoim koncie. 

W efekcie jest to metoda która może przynieść Ci spore zyski ale nie należy zapominać też że działa to też w drugą stronę i może generować spore straty.  

Niestety wiele osób o tym po prostu zapomina.

Także więc handlowanie krótkoterminowe będzie opierać się tylko i wyłącznie na analizie technicznej wykresów giełdowych.

Nie polecam rzucać się na głęboką wodę handlując kryptowalutami w ten sposób bez dogłębnej znajomości rynków finansowych i funkcjonowania zleceń. 

Jaką strategię zarabiania wybrać ?

Wybór strategii zarabiania na kryptowalutach zależy od kilku bardzo ważnych elementów. 

Jeżeli posiadasz więcej niż 1000 złotych, nie masz dużej ilości czasu i także nie radzisz sobie dobrze z analizowaniem wykresów to polecam ci korzystanie z długoterminowej strategii inwestycyjnej. 

Co więcej, ja także z niej korzystam ponieważ uważam że jest dużo bardziej bezpieczna. Należy zaznaczyć że ponad 80% traderów traci pieniądze w rok.

Natomiast jeśli jesteś gotów poświęcić kilka miesięcy na naukę handlowania krótkoterminowego to możesz oczywiście rozpocząć. Przy tej zabawie warto mieć szerokie pojęcie na temat matematyki (wykształcenie minimum maturalne) aby zrozumieć niektóre wskaźniki.

Krok 6 – Zarabianie na kryptowalutach – Analiza fundamentalna

NIezależnie którą strategię wybierzesz analiza fundamentalna jest pierwszym krokiem do obcowania z dowolną kryptowalutą. Jeżeli jakikolwiek projekt to tylko shitcoin twoje późniejsze wysiłki i analizy mogą pójść na marne. To dlatego w pierwszej kolejności należy ocenić jakość kryptowaluty i ekipy która za nią stoi.

Przypominam że ekipy zajmujące się tworzeniem kryptowalut możemy porównać do zwykłych firm. Jak wiadomo firmy który pozostają na rynkach przez dziesiątki lat to te które dostarczają wartość ludziom oferując im dobrej jakości produkty lub usługi.

Podczas analizowania fundamentów należy wykonać dogłębny research i zrozumieć kryptowalutę. Swoje poszukiwania należy zacząć na stronie internetowej danego projektu. Natomiast jeżeli kryptowaluta nie ma strony internetowej to może jest to zły znak…

Analiza wstępna projektu

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się celom projektu, jego technologii i ekipie. Analiza wstępna ma określić na pierwszy rzut oka czy dany projekt jest obiecujący czy nie.

Analiza dogłębna

Kiedy skończysz analizę wstępną i dany projekt wpadnie Ci w oko możesz przejść do dalszej analizy. W drugiej fazie należy bardzo dokładnie przyjrzeć się projektom związanych z daną kryptowalutą. Warto przejrzeć social media aby dowiedzieć się co na ten temat sądzą liderzy i sławne postacie w świecie kryptowalut. Idealnym medium będzie Twitter i Reedit.

Krok 7 – Zarabianie na kryptowalutach – Analiza wykresów

Analiza wykresów polega na określeniu tendencji i próbie przewidzenia wydarzeń. Jest wiele teorii na temat tej metody. Niektóre mówią że nie jest ona skuteczna i działa tylko i wyłącznie dlatego że wiele ludzi w nią wierzy co bezpośrednio wpływa na kurs. Niektórzy mówią że wykresy odzwierciedlają wartość aktywa całkowicie.

Jak by nie było podczas inwestowania należy znać podstawy analizowania wykresów choćby nawet po to aby obrać pozycję w dobrym momencie.

Wykres giełdowy

Tak prezentuje się wykres giełdowy

Zarabianie na kryptowalutach

Na tym wykresie po lewej stronie możemy zauważyć karnet zleceń – Prezentuje on wszystkie otwarte zlecenia wraz z ilościami i cenami. Innymi jest to lista zleceń osób które chcą kupić lub sprzedać daną ilość kryptowalut za ustaloną cenę.

Na środku ekranu widać wykres prezentujący aktualną cenę i jej historię. Wykres można przedstawiać na wiele sposobów zależnie od obranej strategii. Inwestując długoterminowo nie będziemy opierać się na danych sprzed ostatniego tygodnia a będziemy układać strategię na podstawie kilku ostatnich miesięcy lub nawet lat.

Wykres możemy wyświetlać korzystając z prezentacji liniowej lub świec. Najbardziej popularną prezentacją są świecie które mają kolor czerwony kiedy cena maleje i zielony kiedy wzrasta.

Pod wykresem widać wolumen. Prezentuje on ilość wymienionych kryptowalut na osi czasu. Im większy wolumen tym większa zmienność cen.

Ponadto na wykresie możemy wyświetlać wiele wskaźników które pomagają w analizie aktualnego stanu rynkowego. Wszystkie wskaźniki opierają się na działań matematycznych stąd wymaganie znajomości podstaw tej dziedziny.

Najpopularniejszymi wskaźnikami są RSI, Średnie Kroczące, Chmura Ichimoku i Wstęgi Bollingera. Na podstawie tych kilku wskaźników można dobrze sobie radzić na rynkach. Co więcej, nie należy opierać się tylko i wyłącznie na jednym wskaźniku. Aby zwiększyć poprawność analizy należy je ze sobą łączyć. Zalecam korzystać z 3 wskaźników na raz.

Czas na Ciebie