fbpx

W tym wpisie przybliżę Ci funkcjonowanie technologii blockchain. Powiemy sobie co to jest blockchain i dlaczego ta technologia aktualnie bulwersuje dziesiątki sektorów w gospodarce.

Co to jest blockchain ?

Co to jest blockchain

Nie ważne czy czytasz ten wpis ponieważ pragniesz zainwestować w blockchain, aby zarabiać na kryptowalutach lub pragniesz tylko zrozumieć co to jest blockchain. W tym artykule przekażę Ci wszystkie potrzebne informacje do zrozumienia, inwestowania i zarabiania.

Tłumacząc z angielskiego pojęcie blockchain oznacza łańcuch bloków. Funkcjonowanie blockchain nie różni się znacząco od zwykłego rejestru lecz dzięki technologii która za tym stoi ma poważną przewagę nad aktualnymi scentralizowanymi bazami danych.

Cechy które charakteryzują blockchain to, decentralizacja, rozproszenie informacji, model open source który pozwala na ingerencję osób w kod i brak instytucji nadzorczej która kontrolowałaby transkacje i działanie systemu.

Blockchain służy do zapisywania i przechowywania transakcji lub zapisów księgowych w sposób rozproszony za pomocą algorytmów kryptograficznych.

Inaczej mówiąc blockchain to publiczny i zdecentralizowany rejestr zapisów księgowych lub transkacji nad którym nikt nie sprawuje kontroli i do którego każdy ma dostęp.

Na funkcjonowanie blockchain składa się klika elementów, mianowicie: bloki i transkacje których rolę w blockchain sobie teraz przybliżymy.

Bloki w blockchain

Jak działa blockchain

W technologii blockchain bloki zawierają uwcześnie ustaloną liczbę zapisów, transkacji lub informacji. Wielkość bloku jest zależna od implementacji i charakterystyk protokołu z którym połączony jest blockchain. Przykładowo rozmiar bloku w blockchainie bitcoina wynosi 1 MB.

Transkacje w blockchain

Obiektem transkacji w blockchain mogą być kryptowaluty ale za pomocą blockchain możemy także wymieniać usługi, obietnice lub prośby. Znajduje to dalsze zastosowanie w Smart Kontraktach. Każda transkacja jest podpisywana za pomocą podpisu elektronicznego za pośrednictwem kryptografii klucza publicznego.

Klucz publiczny służy do identyfikacji odbiorcy i nadawcy transkacji.

Z racji tego że blockchain jest rozproszonym systemem to nie ma instytucji która mogłaby przechwycić i modyfikować transakcje. Otóż każda transakcja przechodzi przez system weryfikacji w sieci peer-to-peer którego działanie zależy od cech samego łańcucha bloków.

Dla przykładu transakcje wykonywane za pomocą sieci bitcoin są weryfikowane dzięki dowodowi pracy (proof-of-work).

Każda transkacja jest weryfikowana, potwierdzana i dodawana do bloku który z kolei jest replikowany i znakowany czasem i podpisem. Każdy blok jest następnie implementowany do łańcucha bloków. Warto zwrócić uwagę na to że każdy kolejny blok zależy od poprzedniego.

Zmiana jednego z bloków w łańcuchu bloków, unieważniłaby wszystkie następne. Sprawia to że ingerencja ze strony hakerów w bloki które zostały już zamieszczone do łańcucha bloków jest prawie nie możliwa.

Czy warto inwestować w blockchain ?

Jak inwestować w blockchain

Wiemy już na czym mniej więcej polega technologia blockchain. Zanim odpowiemy na pytanie czy warto w nią inwestować zastanówmy się na jej zaletami które mogą nie być jasne.

Zaleta 1 – Technologia blockchain jest zdecentralizowana co sprawia że jest odporna na awarie systemów i ataki hakerów. Jest także całkowicie neutralna i nikt nie ma nią wpływu.

Zaleta 2 – Technologia blockchain jest przejrzysta i jawna. W efekcie każdy ma dostęp do informacji w niej zamieszczanych. Każdy może sprawdzić kto i komu ile wysłał pieniędzy pod warunkiem że posiada klucz publiczny danej osoby.

Może to być użyteczna zaleta dla firm które zastanawiają się czy ich przyszły klient będzie wypłacalny…

Zaleta 3 – Anonimowość i bezpieczeństwo. Blockchain nie wymaga od ludzi udostępniania swoich informacji poufnych jak imię, nazwisko czy nawet adres mail. Jedyne co jest potrzebne do korzystania z tej technologii to para kluczy prywatny-publiczny.

Wszystkie te zalety sprawiają że blockchain znajduje zastosowanie w wielu sektorach działalności o których sobie teraz powiemy.

Zastosowania blockchain

Jak zarabiać na blockchain

Na pytanie czy należy inwestować w blockchain nie ma natychmiastowej odpowiedzi lecz, odpowiedź na pytanie czy należy inwestować w firmy które korzystają z tej technologii jest oczywista. Tak.

Technologia blockchain sprawia że problemy związane ze śledzeniem magazynów, korupcją, gromadzeniem danych znikają. Ta technologia sprawia że banki zastanawiają się czy ich przyszłość jest pewna.

Pewnym jest że blockchain będzie pełnić ogromną rolę w sektorze badań i technologii. Już teraz firmy produkujące samochody są w trakcie prac nad autami które robią dosłownie wszystko same.

Na daną chwilę głównym (ale nie jedynym) zastosowaniem tej technologii są kryptowaluty lecz kwestią czasu jest jej spopularyzowanie na całą gospodarkę.

Jak zarabiać na blockchain ?

Na daną chwilę nie istnieje wiele produktów finansowych regulowanych przez prawo które pozwalają na bezpieczne inwestowanie w blockchain. Sprawia to że indywidualni inwestorzy są skazani na siebie.

Możliwości zarabiania na blockchain jest wiele poczynając na handlu kryptowalutami, inwestowaniu w firmy związane z kopaniem kryptowalut i start-upy które wprowadzają na rynek nowe rozwiązania.

Oprócz tych podstawowych możliwości można także zająć się marketingiem wielopoziomowym na rzecz firm które działają w tym sektorze, chociać tego sposobu nie polecam ze względu na ilość oszustw na rynku…

Zobacz jak zarabiać na blockchain

Osobiście uważam że liczenie na ogromny zysk z małej inwestycji w kryptowaluty jest iluzją narzucaną przez wiele osób działających w tym sektorze. Faktycznie kryptowaluty stworzyły wielu milionerów. Z resztą tak samo jak toto lotek.

Nie mówię że nie można na tym zarobić lecz najpierw należy posiadać odpowiednią wiedzę którą możesz nabyć w tym darmowym szkoleniu na temat zarabiania na kryptowalutach.