fbpx

W tym wpisie dowiesz się co to jest bitcoin. Ostatnimi latami zrobiło się dosyć głośno na temat kryptowalut i technologii blockchain. Jest to spowodowane tym że kurs bitcoina i innych kryptowalut osiągnął bardzo wysokie ceny 2 razy z rzędu (w 2017 i 2018 roku). 

Co to jest bitcoin

Końcem roku 2017-ego cena bitcoina wynosiła ponad 20 000 dolarów. Jednakże aby zrozumieć to giełdowe szaleństwo musisz zrozumieć działanie aktywów kryptograficznych. Zanim jednak do tego przejdziemy, dlaczego ktoś wymyślił bitcoin ?

Zagrożenie ze strony aktualnego systemu monetarnego

System fiducjarny

Aktualny system monetarny jest zwany systemem fiducjarnym. W tym systemie obojętnie jaka waluta posiada wartość tylko i wyłącznie Jeżeli ludzie wierzą że dana waluta jest coś warta.

Głównym filarem tego systemu jest więc zaufanie do instytucji kontrolujących masę monetarną. W przeciwieństwie do sytuacji z przed roku 1971 gdzie dolar miał swoje zaplecze w złocie (parytet złota) aktualne pieniądze nie mają swojego odpowiednika w surowcach. 

Co więcej masa monetarna czyli realna wartość pieniądza jest kontrolowana bezpośrednio przez kilka instytucji jakimi są banki centralne. To banki centralne decydują o wysokości stopy oprocentowania i ilości drukowanych pieniędzy.

W przypadku w którym bank centralny podejmie złą decyzję dodrukowując zbyt dużo pieniędzy w stosunku do generowanej wartości inflacja rośnie a więc pieniądze tracą na wartości. Należy sobie wyobrazić sytuację w której dziś za złotówkę możesz kupić chleb a jutro możesz kupić za tą samą złotówkę tylko połówkę chleba.

Widzimy tutaj problemy związane z niestabilnym systemem fiducjarnym. 

Kryzys z 2007 roku

Jak działa bitcoin

Problemy związane z aktualnym systemem monetarnym doprowadziły nas do kryzysu ogólnoświatowego z 2007 roku. Kryzys miał miejsce ponieważ w 2001 roku FED obniżył stopę oprocentowania do jednego procenta. Spowodowało to że popyt na nieruchomości wzrósł ponieważ kredyty były udzielane prawie każdemu, nawet tym którzy nie mieli pieniędzy…

Było to uzasadnione tym że banki mogły brać zakupione domy pod zastaw hipoteczny gdyż rynek śledził sporą hossę. Taki montaż działa jeżeli mamy pewność że cena nieruchomości rośnie lub jest stabilna w czasie…

Niestety cykle ekonomiczne sprawiają że oprocentowanie może wzrastać z czasem (chyba że bank przewiduje stałe oprocentowanie przez cały czas trwania kredytu). Oprocentowanie rosło, raty rosły, cena nieruchomości spadała i raty rosły jeszcze bardziej. W taki oto sposób ludzie którzy pożyczyli pieniądze byli skonfrontowani z coraz to większymi ratami kredytu.

Po jakimś czasie ceny nieruchomości tak spadły że spowodowane tym zwiększone raty zmusiły ludzi do nagłej sprzedaży domów. Niestety nikt tych domów nie chciał a ludzie i banki stanęli na progu bankructwa.

Cała ta sytuacja doprowadziła nas do ogromnego kryzysu który w 2007 roku zostawił po sobie ślady aż po dziś powodując ogromne zadłużenie w USA. To właśnie dlatego ktoś o nazwie Satoshi Nakamoto wynalazł coś co miało zmienić tok wydarzeń…

Narodziny Bitcoina

Co to jest bitcoin

W 2008 roku Satoshi Nakamoto opublikował White Paper o nazwie “A-peer-to-peer Electronic Cash System” gdzie opisał techniczne podstawy działania kryptowaluty bitcoin opartej na technologii blockchain

W 2009 roku Bitcoin został wprowadzony do obiegu. Jest to pieniądz który nie opiera się na zaufaniu ani na bankach centralnych. Transakcje są przeprowadzane bez pośredników co niesie ze sobą wiele zalet jak na przykład niskie koszty i pewien stopień anonimowości.

Co więcej skrypt który stoi za funkcjonowaniem bitcoina jest publiczny (open source code) co oznacza że każdy ma do niego dostęp i każdy może go modyfikować (pod warunkiem zaakceptowania przez innych użytkowników wprowadzanych zmian)

W przypadku zwykłych pieniędzy które są przechowywane na kontach bankowych, teoretycznie bank w każdej chwili jest w stanie zamknąć byle jakie konto i zabrać pieniądze. Oczywiście nie ma żadnego powodu aby tak postępować ale ta sytuacja pokazuje w jakim stopniu jesteśmy zależni od aktualnego systemu. 

Karty bankowe także nie są bezpieczne. Korzystanie z nich wiąże się z pewnym ryzykiem. Dokonując transakcji ktoś może wykraść twoje numery karty czy to z twojego komputera czy to z bazy danych sklepów internetowych… 

Co to jest bitcoin – działanie bitcoina  

Funkcjonowanie bitcoina

Aby zacząć obcować z bitcoinem i innymi kryptowalutami nie musisz znać detali technicznych ani funkcjonowania algorytmów. Wysyłanie i odbieranie bitcoinów możemy porównać do działania skrzynki mailowej. Aby wysłać do kogoś wiadomość potrzebujesz jego adresu mail, w technologii blockchain nazywamy to adresem publicznym

Z kolei aby być w stanie wysłać wiadomość do kogoś z twojej skrzynki musisz się zalogować, aby się zalogować potrzebujesz adresu mail i hasła, w blockchain potrzebujesz więc klucza (adresu) publicznego i klucza prywatnego.  

Blockchain bitcoina

Co to jest blockchain

Aby wiedzieć kto i ile ma pieniędzy technologia opiera się na ogromnej księdze transakcji o nazwie blockchain (łańcuch bloków). Owa księga jest publiczna i każdy ma możliwość poznania stanu konta swojego sąsiada pod warunkiem że ma jego klucz publiczny. Każda transakcja widnieje w łańcuchu bloków i jest datowana. 

Dzięki blockchain mamy pewność że nikt nie wyda pieniędzy których nie posiada

Transakcje w bitcoinach 

Transakcja polega na wymianie pewnej ilości bitcoinów lub jego ułamków między dwoma portfelami w blockchain. Każda transakcja jest podpisana co uniemożliwia jej modyfikację po zakończeniu. Co więcej transakcja po zaledwie kilku minutach jest publikowana i jej potwierdzanie jest rozpoczęte za pomocą procedury kopania. 

Kopanie bitcoina

Kopanie kryptowalut to innymi słowy rozproszony system konsensusu który ma na celu potwierdzanie oczekujących transakcji i zamieszczanie ich do łańcucha bloków. Dzięki temu systemowi zapewniony jest ciąg chronologiczny w łańcuchu bloków, neutralność i zgodę co do stanu blockchain. Aby transkacja została potwierdzona, musi zostać zamieszczona w bloku który z kolei musi odpowiadać bardzo restrykcyjnym regułom które są nieustannie weryfikowane przez całą sieć kopalni. 

Co więcej system kopania jest zaprogramowany w taki sposób aby nikt nie mógł potwierdzać kilku bloków pod rząd co mogłoby pozwolić na manipulację łańcuchem bloków. To dzięki temu nikt nie jest w stanie dodać sobie pieniędzy lub usunąć wydatków. 

Czy bitcoin może przejść do codziennego użytku ? 

Czy bitcoin przejdzie do użytku

Gdyby bitcoin przeszedł do codziennego użytku jego cena nagle wzrosłaby w sposób wykładniczy lecz czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa ? Aby cokolwiek mogło być wykorzystywane jako pieniądz musi spełniać 3 warunki. 

  1. Musi istnieć możliwość wykazania że dana rzecz jest czyjąś własnością
  2. Dana rzecz może być obiektem transakcji. Użytkownicy mogą się nią wymieniać
  3. Po dokonaniu transakcji jedna ze stron traci prawo do własności danej rzeczy 

Bitcoin spełnia te wszystkie warunki i robi to jeszcze lepiej niż waluta fiducjarna ponieważ opiera się na matematyce i kryptografii. 

Sprawia to że nikt nie ma dostępu do twoich pieniędzy oprócz osób posiadających parę kluczy do portfela. Więc bank, rząd ani twój ex, nie zabierze Ci twoich pieniędzy bez odpowiednich informacji.

Od czego zależy wartość bitcoina ?

Wartość bitcoin

Satoshi Nakamoto zdawał (lub zdawali) sobie sprawę z tego że banki centralne mogą z łatwością kontrolować wartość pieniądza dodrukowując banknotów i manipulując stopy oprocentowania. 

Oczywiście decyzje podejmowane przez banki centralne muszą mieć solidne argumenty i podstawy ale historia pokazała że ludzie potrafią często się mylić… To dlatego liczba dostępnych bitcoinów jest limitowana na 21 milionów sztuk. Sprawia to że bitcoin nie jest wystawiony na efekty działania inflacji i zmian stóp oprocentowania.  

Wartość bitcoinów jest bezpośrednio regulowana przez popyt i podaż na wolnym rynku. Na akutualną chwilę żadna instytucja nie ma panowania nad kursem bitcoina. Co więcej w obiegu jest już ponad 18,5 miliona bitcoinów (dane z 2020) co sprawia że powoli zbilżamy się do limitu. 

Możemy także spekulować że gdyby limit bitcoinów w obiegu został osiągnięty i gdyby bitcoin przeszedł do codziennego użytku jego cena mogłaby eksplodować. 

Jakie są zalety bitcoina ?

Zalety bitcoin

Na papierze wszystko dobrze wygląda. Tylko jakie są realane korzyści dla użytkowników z korzystania z bitcoinów ?

Tradycyjny przelew bankowy wymaga pośrednika lub pośredników, wraz z tym pojawiają się koszty i czas oczekiwania. Niektóre przelewy zagraniczne potrzebują nawet tygodnia przed dotarciem do adresata nie mówiąc już o kosztach związanych z wymianą walut.

W przypadku kryptowalut wszystkie te ograniczenia znikają. Transkacja między użytkownikami potrzebuje średnio 15 minut. Średnia prowizja wynosi około 40 centów dolara. Ponad to, nie ma ograniczeń co do przesyłanej kwoty.

To właśnie te powody sprawiają że kryptowaluty wkrótce mogą wywrócić do góry nogami nasz system monetarny. 

Ale… Ponieważ jest jedno ale

Dlaczego bitcoin nie będzie używany ?

Mimo tego że jest największą kryptowalutą bitcoin raczej nie przejdzie do codziennego użytku. Weryfikacja transakcji w blockchain bitcoin jest bardzo energochłonna ponieważ opiera się na proof-of-work. Istnieje kilka innych wad związanych z korzystaniem z bitcoina lecz nie będziemy ich omawiać w tym wpisie ponieważ nie dotyczą bezpośrednio samych użytkowników.

Energia potrzebna do funkcjonowania systemu bitcoin jest równowarta ilości energii potrzebnej dla małego kraju. Powoduje to że bitcoin jest używany bardziej do celów spekulacyjnych niż do jego pierwotnego przeznaczenia jakim jest waluta. 

Jednakże, to nie oznacza końca dla kryptowalut. Aktualnie wynaleziono dużo nowych kryptowalut które opierają się na różnych metodach weryfikacji transakcji które nie wymagają ogromnej ilości energii. 

Przyjrzymy się bliżej tym technologiom we wpisie na temat blockchain

Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jakie kryptowaluty inwestować aby uzyskać ogromne zyski za kilka lat to zapisz się na darmowe szkolenie.